Partner serwisu
24 stycznia 2018

Paryskie Porozumienie Klimatyczne i „odchylenie średniej temperatury” - definicja naukowa czy polityczna i czy można ją łatwo zrozumieć?

Kategoria: Z życia branży

Z przyjemnością odnotowałem swoje nazwisko na stronie www.klimatycznabzduraroku.pl w konkursie portalu naukaoklimacie.pl. To dla mnie znak, że ktoś jednak czyta posty na blogu, a w obecnych czasach przecież nie liczy się kontekst, ale „klik” więc jakiekolwiek głosowanie, zestawienie, a nawet nominacja zwiększa rozpoznawanie w sieci.

Paryskie Porozumienie Klimatyczne i „odchylenie średniej temperatury” - definicja naukowa czy polityczna i czy można ją łatwo zrozumieć?

W dzisiejszych czasach wystarczy zaśpiewać bożonarodzeniową kolędę, żeby stać się gwiazdą show biznesu, wiec każde podlinkowanie i „wyszerowanie” treści zwiększają siłę w social mediach. Chciałbym jedynie w drobny sposób dorzucić kilka informacji, które pomogą ocenić moje wypowiedzi i posty w lepszy sposób, a nie jako pół zdania nieco wyrwane z kontekstu.

Przede wszystkim – dyskutujemy nie o „średniej temperaturze” ale o zapisach celu z Porozumienia Paryskiego – czyli „odchylenie (wzrost) globalnej temperatury średniej”.

W zestawieniu przywołano moją wypowiedź dotyczącą głównego postanowienia Porozumienia Paryskiego z grudnia 2015. Oryginalne zapisy można dokładnie przeczytać na stronie http://unfccc.int/paris_agreement/items/9485.php ale żeby być bardziej precyzyjnym skopiuję tutaj newralgiczne zdanie: “The Paris Agreement’s aim is to strengthen the global response to the threat of climate change by keeping a global temperature rise this century well below 2 degrees Celsius above pre-industrial levels and to pursue efforts to limit the temperature increase even further to 1.5 degrees Celsius” co w uproszonym polskim tłumaczeniu oznacza “Celem porozumienia Paryskiego jest utrzymanie globalnego wzrostu temperatury w tym stuleciu poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do epoki pre-industrialnej oraz wysiłki aby ograniczyć ten wzrost nawet do 1,5 stopni” – jakby nie było czytam po raz kolejny …i kolejny raz to niejasne.

Zatem pojawia się pytanie- czy w związku z moją nominacją przez portal naukaoklimacie.pl do konkursu- definicja „odchylenia średniej temperatury” jest zrozumiała i precyzyjnie zdefiniowana. W końcu od niej będą potem zależały miliardowe wydatki, a może i kary lub dotacje dla wielu państw świata.

Już na początek więc pytanie – jeśli wzrost (odchylenie) to jaka wartość referencyjne – co jest epoką przedindustrialną i jaka jest dokładnie wartość temperatury od której liczymy różnice?

Pojęcie „epoki preindustrialnej” jest stosowane stosunkowo od niedawna i tak jak każde dobre i modne określenie może znaczyć wszystko. Czy początkiem epoki jest wynalezienie maszyny parowej przez J.Watta w 1784 czy też, okolice roku 1900, kiedy miał miejsce rozwój europejskiego przemysłu. O którym dokładnie mówimy roku (a może wieku?) i o jakich wartościach temperatury- średniej z jednego roku (którego?). Czy w definicji uwzględnione zostały długoterminowe wahania temperatury (np. aktywność słoneczna) Jeżeli mamy mierzyć odchylenie, a potem za to płacić – zdefiniujmy dokładnie wartość referencyjną. Niestety w Porozumieniu Paryskim pomimo tysięcy dokumentów, portali webowych i setek prezentacji – nie ma prostego załącznika z precyzyjną definicją głównego celu.

Problem jest zauważany powszechnie – zarówno przez zwolenników jak i osoby nieco mniej entuzjastyczne nastawione do globalnych porozumień. Tutaj polecam dobry artykuł podsumowujący: https://theconversation.com/what-is-a-pre-industrial-climate-and-why-does-it-matter-78601, a tutaj kolejny traktujący o tym temacie, w którym autorzy zastanawiają się o jakiej temperaturze pre-industrialnej mówimy? https://www.climate-lab-book.ac.uk/2017/defining-pre-industrial/.

Jeśli to wszystko jest takie proste i zrozumiałe to dlaczego Porozumienie Paryskie nie definiuje tej wartości bezpośrednio żeby każdy mógł zrozumieć ją tak samo… ale wtedy może byłoby zbyt precyzyjnie. Tutaj rolą organizacji ekologicznych jest grzmieć i podnosić temat – pokażmy dokładnie od jakiej średniej temperatury nagrzewa się nasza Ziemia – jaka była średnia temperatura (i w którym roku) i z przynajmniej jednym miejscem po przecinku.

Całość dostępna na konradswirski.blog.tt.com.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ