Partner serwisu
02 sierpnia 2018

Ataki phishingowe na 400 firm, w tym paliwowe i energetyczne

Kategoria: Z życia branży

Badacze z Kaspersky Lab wykryli nową falę phishingowych e-maili podszywających się pod legalne dokumenty księgowe i zakupowe. Za ich pomocą cyberprzestępcy zaatakowali dla korzyści finansowych co najmniej 400 organizacji przemysłowych. Ataki phishingowe rozpoczęły się jesienią 2017 r., a ich cel stanowiło kilkaset komputerów firm z różnych branż: od paliwowej i gazowej po metalurgię, branżę energetyczną, budowlaną i logistyczną.

Ataki phishingowe na 400 firm, w tym paliwowe i energetyczne

Sposób działania cyberprzestępców sugeruje, że głównym celem ataków były firmy przemysłowe. Rozsyłali oni wiadomości e-mail zawierające szkodliwe załączniki i próbowali nakłonić niczego nieświadome ofiary do ujawnienia swoich poufnych danych, aby móc je następnie wykorzystać do zarabiania pieniędzy.

Według danych działu ICS CERT firmy Kaspersky Lab celem tej fali e-maili było około 800 komputerów pracowniczych atakowanych w celu kradzieży pieniędzy oraz poufnych danych, które miały następnie zostać wykorzystane w kolejnych atakach. Wiadomości e-mail podszywały się pod legalne dokumenty zakupowe oraz księgowe i zawierały treści, które odpowiadały profilowi zaatakowanych organizacji i uwzględniały tożsamość pracownika – odbiorcy wiadomości. Na uwagę zasługuje fakt, że atakujący zwracali się do swoich ofiar po imieniu. To sugeruje, że ataki zostały dokładnie przygotowane, a przestępcy zadali sobie trud stworzenia zindywidualizowanego listu dla każdej ofiary.

Gdy odbiorca kliknął szkodliwy załącznik, na jego komputerze w dyskretny sposób instalowało się zmodyfikowane legalne oprogramowanie, dzięki czemu przestępcy mogli połączyć się z nim i zbadać dokumenty i narzędzia związane z operacjami finansowymi, księgowymi i zakupowymi. Ponadto atakujący szukali różnych możliwości popełnienia oszustw finansowych.

Za każdym razem, gdy przestępcy potrzebowali dodatkowych danych lub możliwości — takich jak uzyskanie lokalnych praw administratora czy kradzież danych uwierzytelniających użytkownika oraz kont w systemie Windows — przesyłali do zainfekowanych maszyn dodatkowe zestawy szkodliwego oprogramowania, dostosowane do ataku na konkretną ofiarę. Obejmowały one m.in.:

  • oprogramowanie spyware,
  • dodatkowe narzędzia zdalnej administracji, które rozszerzają możliwości kontrolowania zainfekowanych systemów oraz szkodliwego oprogramowania,
  • exploity pozwalające na wykorzystanie luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacjach,
  • narzędzie Mimikatz, które umożliwia użytkownikom przejęcie danych z kont systemu Windows.

- Cyberprzestępcy wykazali wyraźne zainteresowanie atakami na firmy przemysłowe. Z naszego doświadczenia wynika, że powodem jest prawdopodobnie niższy poziom świadomości cyberbezpieczeństwa w takich firmach w porównaniu z innymi branżami, np. usługach finansowych. To sprawia, że przedsiębiorstwa przemysłowe stanowią lukratywny cel dla cyberprzestępców — powiedział Wiaczesław Kopiejcew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

źródło: newsrm.tv
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ