Partner serwisu
15 października 2018

Dialog w branży

Kategoria: XX Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Jacek Janas, Prezes Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, podczas jubileuszowej gali z okazji 20-lecia Sympozjum „Energetyka Bełchatów” został uhonorowany wyróżnieniem Wydawnictwa BMP „Przyjaciel Redakcji”.

Dialog w branży

Redakcja: Jak ocenia Pan współpracę z Wydawnictwem BMP przy organizacji Sympozjum w Bełchatowie jako praktyk i ekspert w branży?

Jacek Janas: Z BMP miałem okazję spotykać się zarówno jako uczestnik jak i partner konferencji, również tych w Katowicach, gdzie tematyka poświęcona jest ochronie środowiska. Bełchatowskie Sympozjum to największe spotkanie branży, dotyczące spraw, które mówią o kierunkach rozwoju energetyki, technologiach i rozwiązaniach technicznych. Mamy możliwość kontaktu z firmami, które na stoiskach wystawienniczych prezentują swoje możliwości i potencjał. W jednym miejscu, w ciągu trzech dni, można dowiedzieć się, co nowego dzieje w energetyce, jakie są trendy, można poznać różne punkty widzenia na poszczególne aspekty. To również okazja do osobistych rozmów z bardzo ciekawymi ludźmi, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, co stanowi niezwykle istotną wartość.

Cenną rolą Wydawnictwa BMP jest to, że organizowane przez nie konferencje na trwałe wpisały się w harmonogram wydarzeń istotnych dla branży energetycznej.

R: Tematem dominującym była kwestia zastąpienia węgla w energetyce innymi rodzajami paliw. Wskazywane były przykłady rozwiązań stosowanych w innych krajach Europy Zachodniej. Jakie można wyciągnąć wnioski z tych dyskusji?

Trzeba rozwijać różne technologie w sposób zrównoważony. Węgiel daje podstawę do tego, by budować w Polsce energetykę odnawialną. W związku z tym próba walki jednego sektora z drugim nie ma sensu, ponieważ nie wybuduje się jednostek OZE jeżeli nie będzie transferu pieniądza z tańszej energetyki węglowej. Na to też potrzeba trochę czasu.

Niemcy spalają największą ilość węglą w Europie, ale uważani są za jeden z najbardziej ekologicznych krajów dzięki OZE. My również idziemy tą ścieżką. Wolniej, ponieważ mamy inne uwarunkowania, np. nie mieliśmy energetyki jądrowej. Gdyby tak było, wówczas w naszym miksie paliwowym mielibyśmy zupełnie inny układ produkcji energii. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda we Francji, zdominowanej przez energetykę jądrową. Czy powinniśmy naśladować te przykłady? Nie, ponieważ musimy znaleźć rozwiązania szyte na miarę polskiej gospodarki i możliwości rozwoju. Tego dotyczą prowadzone tu dyskusje.

R: Czy Sympozjum, na przestrzeni minionych 20 lat, wpisuje się w rozwój polskiej energetyki?

W wystąpieniu wygłoszonym podczas otwarcia tegorocznej edycji sympozjum wskazałem, że w ciągu tych 20 lat, tu, w dyskusjach, powadzonych w Bełchatowie, udało nam się wypracować bardzo rozsądne kierunki rozwoju polskiej energetyki i wyciągnąć dobre wnioski. Rozmawiamy, spieramy się o różne kwestie, jesteśmy niecierpliwi, ale wszystko to prowadzi w kierunku wytyczonym na zmiany w energetyce fazowej, której nie robi się w jeden sposób.

Konferencje BMP przyczyniają się do tego, że prowadzimy dialog w branży. Potrafimy też złapać relacje w tzw. trójkącie zarządzania, czyli styku otoczenia prawnego, finansowania i nowych technologii. To jest ta płaszczyzna, na której można się uczyć, w jaki sposób wpisywać się w globalną politykę UE, politykę przemian energetycznych, które sporo kosztują ale potrzebują też dużej ilości czasu. Aby złapać tę długą perspektywę, nie da się zakupić jednej maszyny i rozwiązać problem. Do tego niezwykle pomocne są dyskusje, które odbywają się m.in. w trakcie takich wydarzeń jak Sympozjum „Energetyka Bełchatów”.

Rozmawiała Aleksandra Dik, Adventure Media.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ