Samowystarczalność czy import?
Marek Ściążko
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Dostęp do żywności, wody i powietrza jest naturalnym oczekiwaniem każdego mieszkańca Ziemi, ale współczesny rozwój technologiczny i poziom życia wymaga coraz więcej energii. Przyszłość zatem dyskutowana jest często w aspekcie dostępu do źródeł energii, nadmiernego zużycia paliw kopalnych, ich oddziaływania na środowisko, a w konsekwencji także w aspekcie kierunków rozwoju energetyki.
Czym rządzi się sektor energetyczny i górniczy? Wytycznymi polityki klimatycznej UE, prawami popytu i podaży, czy też doraźnym interesem nim zarządzających? Pewnie wszystkim po trochu i z tego powodu targany jest w obecnych czasach tak wieloma poglądami i często niespójnością. Należy zatem zhierarchizować te elementy układanki. W skali makro cześć dotycząca bezpieczeństwa należy do polityki państwa, natomiast spółki energetyczne odpowiedzialne są przed swoimi akcjonariuszami za osiągnięte wyniki finansowe. Strategia energetyczna to nie tylko kierunki rozwoju, ale także odpowiednie mechanizmy finansowe dotyczące części regulowanej, m.in. energetyki odnawialnej, mocy interwencyjnych czy też wsparcia budowy i eksploatacji nowych technologii, np. z układem CCS.
Autor: Marek Ściążko, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Fot. www.sxc.hu
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 6/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |