Partner serwisu
14 lutego 2020

Posłuchaj dźwięków krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w projekcie „Sounds Of Changes”

Kategoria: Aktualności

Jak brzmi chłodnia kominowa, silnik pompy chłodzącej czy turbogenerator? Dźwięki nagrane w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła można odsłuchać na stronie projektu Sounds of Changes realizowanego przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Posłuchaj dźwięków krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w projekcie „Sounds Of Changes”

„Sounds of Changes” jest międzynarodowym projektem kulturalnym realizowanym przez sześć partnerskich, europejskich muzeów: dwóch ze Szwecji, a także ze: Słowenii, Finlandii, Niemiec i z Polski. W Polsce projekt realizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Celem projektu „Sounds of Changes” jest dokumentowanie dźwięków ilustrujących współczesną sferę dźwiękową i zmian, które się w niej dokonują. Przedsięwzięcie zakłada nagrywanie dźwięków, ich udostępnianie na otwartej licencji oraz ich rozpowszechnianie.

– Dźwięki i opisy urządzeń w elektrociepłowni dokumentują i popularyzują współczesną inżynierię miejską. Krakowska elektrociepłownia jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa, a pracownicy PGE Energia Ciepła chętnie angażują się w projekty które mają na celu popularyzację zagadnień związanych z energetyką – powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

W krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zostały nagrane dźwięki: chłodni kominowej; maszynowni z turbogeneratorem i turbiną, stacji uzdatniania wody, rurociągu wody surowej, silnika pompy chłodzącej i transformatora. Dźwięki wraz ze zdjęciami urządzeń można odsłuchać i obejrzeć na stronie http://www.soundsofchanges.eu Do każdego nagrania dołączony jest merytoryczny opis urządzenia lub miejsca nagrania w języku angielskim.

– Baza dźwiękowa, opracowana przez pracowników Muzeów, jest miejscem przeznaczonym dla szerokiego grona użytkowników, m.in. dla: muzealników, nauczycieli, edukatorów, czy artystów – powiedziała Monika Widzicka, koordynatorka projektu w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej także przy innym projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. PGE Energia Ciepła jest mecenasem Strefy Kreatywności w Muzeum. W ubiegłym roku w zajęciach „Miasto w budowie” skorzystało ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy podczas zajęć poznają zagadnienia związane z inżynierią miejską, oraz przy wykorzystaniu mega klocków budują: Mapę okolicy, Miasto przyszłości, Wymarzony dom, Miasto idealne, Wynalazek na plac zabaw, Sławne budowle miasto czy Podziemna pajęczynę.

Więcej informacji o Stefie Kreatywności na stronie: https://www.mim.krakow.pl/aktualnosci/strefa-kreatywnosci-zbuduj-miasto-z-megaklockow

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ