Partner serwisu
27 lutego 2020

Innowacyjna inwestycja Umicore w Polsce

Kategoria: Aktualności

W Polsce będą powstawały najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego – taki będzie efekt zainaugurowanej dziś inwestycji belgijskiej firmy Umicore w Radzikowicach na Opolszczyźnie. Oznacza to ponad 400 nowych miejsc pracy (zarówno tych wymagających wysokich kwalifikacji technicznych, jak i magazynowych czy produkcyjnych).

Innowacyjna inwestycja Umicore w Polsce
  • W Polsce będą powstawały najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego.
  • Inwestycja Umicore w Radzikowicach na Opolszczyźnie to ponad 400 nowych miejsc pracy (zarówno wymagających wysokich kwalifikacji technicznych, jak również magazynowych czy produkcyjnych).

W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję uczestniczył wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek. Jak podkreślił: - Ta inwestycja jest ważna dla polskiego rządu oraz dla dalszego rozwoju naszej, a także unijnej gospodarki. Dzięki niej jeszcze w tym roku powstanie pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (po Chinach i Korei Płd.). To także największa zagraniczna inwestycja w tym regionie. Co nas szczególnie cieszy, Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesnej technologii i ochrony środowiska.

A prezes Umicore Marc Grynberg wskazał: - Dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię.

O inwestycji

Nowa fabryka komponentów do produkcji katod do akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby branży motoryzacyjnej oraz innych sektorów, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii, powstanie - na powierzchni 72 ha - w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 roku. Poza obszarem produkcyjnym inwestor zamierza uruchomić centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby globalne firmy. Projekt wpisuje się w jeden z flagowych postulatów zawartych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rozwoju branży elektromobilności.

Umicore

Umicore to belgijska firma o zasięgu globalnym (obecnie posiada 48 zakładów produkcyjnych). Materiały katodowe wchodzące w skład baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych, to jeden z trzech filarów biznesowych Umicore - obok produkcji katalizatorów ograniczających emisję spalin oraz recyklingu metali szlachetnych. W Polsce Umicore obecny jest od 2016 roku. W Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ