Przyszłość ciepłownictwa w Polsce - możliwe scenariusze
Veolia za pośrednictwem platformy Transformacja2050.pl proponuje rozbudzenie dyskusji na temat możliwych scenariuszy w rozwoju transformacji ciepłownictwa w Polsce.

Jak będzie wyglądała przyszłość?
– Veolia w Polsce jest długoterminowo zorientowana na transformację. Od ponad 20 lat podnosimy efektywność procesów i standardy niskoemisyjności we wszystkich naszych zakładach oraz instalacjach w Polsce. Dziś, w 2020 roku, chcemy szczególną uwagę poświęcić temu, co przed nami. – mówi Frédéric Faroche, Dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce, prezes zarządu. – Ciepłownictwo przyszłości, w perspektywie najbliższych 30 lat, zmieni się w znaczącym stopniu. Będzie generować znacznie mniej emisji, stanie się bardziej wydajne i ekologiczne, zdigitalizowane oraz inteligentne. Częściowo ulegnie także decentralizacji. Wszystkie polityki unijne i krajowe zmierzają do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia śladu ekologicznego. Veolia jako partner społeczności lokalnych i firma o globalnym doświadczeniu utożsamia się z tymi celami. Jesteśmy gotowi pomóc naszym klientom na polskim rynku podążać w kierunku transformacji. Transformacja nie dotyczy jednak tylko sektora energetycznego. Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga wielkich zmian w całej gospodarce. Kluczem do tego procesu będzie wdrożenie różnych technologii, rozwiązań i zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Wymaga to, rzecz jasna, dużego wysiłku i finansowania. Aby nakreślić szlak w kierunku pożądanych wizji roku 2050, potrzebujemy dziś współpracy i wkładu wszystkich interesariuszy. Otwarta debata i wspólne poszukiwanie rozwiązań z udziałem firm energetycznych, sektora publicznego i finansowego, przemysłu oraz społeczeństwa to w naszej ocenie właściwa droga wypracowania planów i strategii. Dlatego stworzyliśmy portal Transformacja 2050, który jest otwartą platformą do dyskusji o przyszłości pomiędzy wszystkimi interesariuszami. – mówi Faroche.
Projekt Energia 2050 zrealizowany został w drugiej połowie 2019 roku przy udziale obszernego grona ekspertów branżowych. W trakcie realizacji badania wykorzystano szerokie instrumentarium metod analitycznych.
Efektem projektu są trzy scenariusze przyszłości rynku energii w Polsce, z których każdy kreśli odrębną wizję w zakresie elementów makrootoczenia, miksu energetycznego oraz organizacji rynku w kraju. Scenariusz Res-Topii opisuje świat zaawansowanych technologii, w którym miks energetyczny zostaje zdominowany przez odnawialne źródła energii, a rynek energii jest zdecentralizowany i silnie konkurencyjny. W scenariuszu Nuclear Hot przez Polskę podejmowane są spóźnione działania związane z mitygacją i adaptacją do zmian klimatu. Następuje gwałtowny rozwój układów chłodzenia w polskich miastach i metropoliach, a także rozwija się energetyka jądrowa. Rynek pozostaje jednak scentralizowany i zdominowany przez dużych graczy. W końcu, ostatni scenariusz – Powrót Węgla, zakłada malejącą presję na zmniejszenie emisji CO2. To wariant przyszłości, w którym krajobraz polskiego rynku zdominowany jest przez kryzys klimatyczny i gospodarczy oraz kurczące się zasoby węgla, który pozostaje głównym źródłem energii w kraju.
Więcej informacji na stronie: https://transformacja2050.pl/
Komentarze