Partner serwisu
17 września 2020

Wiertła do płytkich wierceń - stożkowe oraz trepanacyjne

Kategoria: Aktualności

Wiertła są narzędziami służącymi do wykonywania otworów w pełnych jak i częściowych materiałach najczęściej za pomocą wiertarki. Wiertła otrzymujemy za pomocą trzech metod: walcowania, frezowania i szlifowania. Za pomocą metody walcowania uzyskujemy wiertła do metalu najwyższej jakości, natomiast ich cena również jest odpowiednio większa.

Wiertła do płytkich wierceń - stożkowe oraz trepanacyjne

Charakterystyka wierteł stożkowych stopniowych

Wiertła stożkowe do metalu są bardzo popularnymi wiertlami, których producentem jest firma Bucovice Tools - Cztool. Wiertła stożkowe stopniowe wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Stal HSS posiada twardości 62 HRC zatem możemy wykonywać nimi prace w stalach takich jak: staliwo, materiały nieżelazne oraz stal konstrukcyjna do maksymalnej twardości 35 HRC. Natomiast stal szybkotnąca kobaltowa HSSE posiada twardość 64 HRC dzięki czemu można nimi pracować w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC. Ilość kobaltu w narzędziu nie jest przypadkowa gdyż zbyt wielka jego ilość mogła by spowodować łamanie i wykruszanie się narzędzia. Wiertło stożkowe posiada wytrzymałość na rozciąganie Rm= 800 MPa, jest także odporne na ścieranie, wysokie temperatury, łamanie i wykruszanie się. Wiertła stożkowe stopniowe w swej budowie posiadają dwa ostrza zapewniające wysoką centryczność wywiercanego otworu, dzięki czemu nie jest potrzebne poprzednie nawiercanie oraz 9 stopni. Dzięki stożkowej budowie części roboczej wyjęcie wiertła po wykonaniu otworu, nie sprawia problemu. Wiertła stopniowe stożkowe doskonale nadają się do pracy w  materiałach takich jak: blachy węglowe, stopowe, tworzywowa sztuczne, metale niezależne oraz termo utwardzanych do grubości maksymalnej 4 mm. Pracować mogą również w blachach nawet cienkościennych. Wiertła stożkowe to metalu mogą jednocześnie centrować, wiercić, rozwiercać oraz usuwać zadziory w otworach. Najważniejszymi cechami wierteł stożkowych do metalu są:

  • skręcone rowki wiórowe, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie niełamiących się wiórów powstałych podczas wykonywania pracy,
  • kąt ostrza wynosi 118 stopni,
  • kąt skoku wynosi 90 stopni,
  • są one wiertlami prawotnącymi

Wiertła stopniowe do stali możemy montować w uchwytach wiertarskich kluczykowych i samozaciskowych. Samo wiertło stopniowe określone jest normą niemiecka DIN 1412 C.

Zastosowanie wierteł trepanacyjnych przy wierceniu blach

Wiertła trepanacyjne inaczej zwane rurowymi przeznaczone są do wykonywania otworów o dużych średnicach. Wiertła trepanacyjne do metalu frezują otwory jedynie szerokością ostrzy. Dzięki temu możemy wiercić w materiałach o niewielkiej grubości nie wypychając materiału na zewnątrz. Największymi zaletami wierteł trepanacyjnych do metalu są

  • znacznie niższe koszty zakupu jak i eksploatacji,
  • w porównaniu do wiertel krętych obróbka wiertłami rurowymi zajmuje cztery razy mniej czasu,
  • mniejszy pobór mocy w stosunku do wiertel trepanacyjnych,

Wiertła trepanacyjne do metalu i stali doskonale nadają się do wykonywania otworów  przelotowych w blachach stalowych oraz kształtownikach. Pilot ustala środek danego otworu oraz usuwa pozostałości materiału z wnętrza narzędzia, który może zostać ponownie wykorzystany dlatego należy o nim pamiętać.

Ofertę na takie wiertła stożkowe oraz trepanacyjne polskiej produkcji znajdą Państwo w sklepie Artykulytechniczne.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ