Partner serwisu
29 września 2020

Jak budować bezpieczny przemysł?

Kategoria: Aktualności

– Bezpieczeństwo powinno być drugą naturą człowieka, co pozwoli na odpowiednie kształtowanie zachowań ludzkich – mówił prof. dr hab. inż. Adam Markowski z Politechniki Łódzkiej podczas otwarcia XIX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.

Jak budować bezpieczny przemysł?

Ponad 130 osób bierze udział w kolejnej edycji konferencji poświęconej m.in. zarządzaniu bezpieczeństwem, kulturze bezpieczeństwa, nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w zakładach czy ratownictwu chemicznemu.  

Gości powitał Adam Grzeszczuk – prezes zarządu firmy BMP, która jest organizatorem spotkania. W krótkiej prezentacji omówił ostatnie awarie i katastrofy, w tym niedawny wybuch w Bejrucie. Przybliżył rolę przemysłu chemicznego w gospodarce, przedstawił również najważniejsze punkty programu konferencji.  

SAFER, SMARTER, GREENER

– Obecnie gospodarka i przemysł stoją przed wprowadzaniem nowej zintegrowanej strategii rozwojowej zawartej w trzech słowach: SAFER, SMARTER, GREENER. Jestem przekonany, że wdrożenie tej strategii, a szczególnie zastosowanie zasad przemysłu 4.0, będzie wymagać opracowania nowych metod i procedur zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem – podkreślał prof. dr hab. inż. Adam Markowski w wystąpieniu online. Profesor, który od lat zaangażowany jest w budowanie programu konferencji, zaznaczył, że szczególne znaczenie mają w nim prezentacje związane z danymi historycznymi, bowiem „nasza przeszłość jest naszą przyszłością”. – Ludzie nieznający danych o zaistniałych awariach i wypadkach, skazani są na ich powtarzanie, a tym samym na poważne straty ludzkie i finansowe. Przykładem, z ostatnich dni sierpnia tego roku, jest wybuch saletry amonowej w Bejrucie, który zabił 190 osób i przyniósł ponad 6 tys. rannych – przypomniał A. Markowski.

Sprawdzanie na wielką skalę

Gospodarzem Honorowym imprezy jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Prezes zarządu Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki nawiązał podczas otwarcia konferencji do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. – Świat się zmienia, mieliśmy okazję zobaczyć i doświadczyć, jak wielkie znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa, procedur, wytwarzania pewnych nawyków, które pozwalają potem łatwiej się poruszać. Takie „sprawdzenie na wielką skalę” miało miejsce właśnie teraz, w okresie pandemii. Wiele obszarów z tym problemem nie dawało sobie rady i potrzebowało więcej czasu, by ten trudny okres pokonać – mówił.

Prezes Wardacki podkreślał, że w Grupie Azoty procedury były wprowadzone bardzo szybko, dzięki czemu nie pojawiły się większe problemy z koronawirusem. – Nie wpłynął na bieżące działanie zakładów przemysłowych, gdzie jest ruch ciągły. (…).  To właśnie umożliwiły nam procedury, które zostały wprowadzone na bazie wymiany doświadczeń czy na bazie najlepszych praktyk.

(…) Branża chemiczna mogła szybko dać sobie radę z trudnościami, gdyż codziennie musimy zwracać uwagę na bezpieczeństwo – odpowiadamy za bezpieczeństwo pracowników, swoje, jak i otoczenia – wymieniał.  

Prezes Wardacki mówił również o realizowanym dziś projekcie Polimery Police (podczas wycieczki technicznej uczestnicy konferencji mogli zobaczyć zaawansowanie tej inwestycji). Tu podkreślił rolę cyberbezpieczeństwa. – Przechodzimy dziś na zupełnie inny etap patrzenia na bezpieczeństwo instalacji przemysłowych (…). W tej chwili – patrząc na proces budowy każdej instalacji – to jest najważniejsze, by zapewnić bezpieczeństwo, by ktoś nie wprowadził jakichś maleńkich elementów, które zakłócą cały proces technologiczny w sterowaniu informatycznym.

Bezpieczna konferencja

W imieniu Andrzeja Bartkowiaka – Komendanta Głównego PSP, uczestników powitał st. bryg. Sławomir Zając z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (Komenda Główna PSP sprawuje patronat honorowy nad konferencją). – Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej udaje się organizować tego typu przedsięwzięcia w sposób bezpieczny – mówił. Sławomir Zając dodał, że konferencja stanowić będzie miejsce, w którym można dzielić się doświadczeniami, uzyskać wiedzę w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa przemysłowego, otrzymać odpowiedzi na pytania związane np. z organizacją służb ratownictwa przemysłowego w zakładach.

k

Imprezę można śledzić online na portalu www.kierunekCHEMIA.pl. TUTAJ

k

***

XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbywa się w dniach 28-30 września br. w Hotelu Vulcan w Szczecinie. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie przebiega z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych (o najważniejszych mówiła podczas otwarcia konferencji m.in. Karolina Baran – dyr. operacyjny hotelu Vulcan).

Gospodarzem Honorowym imprezy jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., organizatorem – BMP, wydawca m.in. „Chemii Przemysłowej", „Energetyki Cieplnej i Zawodowej" oraz portalu www.kierunekCHEMIA.pl i www.kierunekENERGETYKA.pl. Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Konferencji towarzyszy wystawa kilkunastu stoisk, gdzie prezentowane są nowoczesne rozwiązania, sprzęt dla służb technicznych działających w zakładach przemysłowych.

 

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ