Partner serwisu
05 października 2020

Odetchnij w Żaganiu

Kategoria: Z życia branży

Produkcja w jednym źródle energii cieplnej i elektrycznej to rozwiązanie, które jest nie tylko efektywne, ale też ekologiczne, a rozwój kogeneracji w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Kolejnym miastem na kogeneracyjnej mapie Grupy Kapitałowej ECO będzie Żagań.

Odetchnij w Żaganiu

ECO Kogeneracja podpisała właśnie umowę na wykonanie kolejnego źródła wysokosprawnej kogeneracji. Układ wyposażony w silnik gazowy MWM Typ TCG 2020 V20 stanie w Żaganiu przy ul. Konopnickiej 18a i będzie generował moc elektryczną około 2 MWe oraz cieplną na poziomie 1,9 MWt. Wykonawcą nowego źródła energetycznego będzie Centrum Elektroniki Stosowanej „CES” Sp. z o.o, a zakończenie prac przewidziane jest na koniec roku 2021 roku.

Inwestycja warta niemal 8,5 mln złotych zostanie dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. ECO Kogeneracja pozyskała wsparcie w wysokości niemal 45% całej inwestycji.

Dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu oraz dzięki wykorzystaniu paliwa gazowego zamiast węgla, efekt redukcji energii pierwotnej to ponad 1500 ton zaoszczędzonego węgla rocznie. Nastąpi również zmniejszenie emisji CO2 o 12,7 ton rocznie.

Realizacja tej inwestycji ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Żagania. Włączenie kogeneracyjnego układu produkcyjnego pozwoli na lokalne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych  z węglowych kotłowni systemowych w zakresie od około 30% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co de facto oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowej w tym czasie.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ