Partner serwisu
20 listopada 2020

Wiceminister Zyska podczas Konferencji „Zielone Zagłębie Miedziowe - Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)"

Kategoria: Z życia branży

Aktualne działania w ramach polskiej strategii klimatyczno-energetycznej dotyczące OZE, ze szczególnym uwzględnieniem programów i strategii nakierowanych na przyszłość samorządów terytorialnych i przedsiębiorców jako partnerów, były głównym tematem dyskusji podczas konferencji „Zielone Zagłębie Miedziowe – Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)". W wydarzeniu, które odbyło się 18 listopada 2020 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wiceminister Zyska podczas Konferencji „Zielone Zagłębie Miedziowe - Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)"

– Funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii to nie tylko wielkie aglomeracje miejskie i koncerny międzynarodowe. To współpraca na każdym szczeblu – centralnym i samorządowym, zarówno obywatelskim, jak i biznesowym. Energia odnawialna niesie ze sobą ogromny potencjał dla gmin, społeczności i działających tam przedsiębiorców – rozpoczął wystąpienie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił, odnawialne źródła energii (OZE) budują niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, a  popularyzacja efektywności energetycznej oraz energii ze źródeł odnawialnych to obecnie ważne zadanie, przed którym stoją samorządy.

– Stoimy przed wyzwaniem zbudowania nowo niskoemisyjnego systemu energetycznego. Chcemy go oprzeć na źródłach rozproszonych, klastrach energii oraz na wielkoskalowych OZE. Energetyka rozproszona odgrywa istotną rolę jako element bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie następuje zmiana paradygmatu myślenia o bezpieczeństwie energetycznym – z bezpieczeństwa zarządzanego centralnie, do bezpieczeństwa zarządzanego lokalnie. – powiedział pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

W trakcie konferencji KGHM i 15 samorządów z Zagłębia Miedziowego podpisało list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju OZE na terenie Zagłębia Miedziowego. Sygnatariusze zapowiedzieli współpracę m.in. przy określaniu potencjalnych gruntów pod instalacje OZE oraz inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji służących wypracowaniu rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju źródeł odnawialnych.

– Cieszymy się, że KGHM uczestniczy w procesie transformacji gospodarki Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera inicjatywę utworzenia przez spółkę przemysłowego klastra energii. To szansa na zapewnienie dostaw taniej energii. Wierzę, że wkrótce będzie podejmowanych więcej takich inicjatyw  – powiedział wiceminister Zyska.

Zaznaczył, że proces transformacji energetycznej do szansa na to, aby Polscy przedsiębiorcy i gospodarka uzyskali jak najwięcej korzyści.

– Chcemy skorzystać z tego trendu i widzimy ogromny potencjał rozwoju energetyki odnawialnej w oparciu o energetykę wiatrową rozwijaną w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Chcemy także rozwijać kompetencje na rynku morskiej energetyki wiatrowej poprzez wykorzystanie local content, co stwarza szansę dla polskiego przemysłu- powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ