Partner serwisu
10 grudnia 2020

Przewodnik Inwestycyjny - farmy fotowoltaiczne od A do Z

Kategoria: Aktualności

Zarówno projekty, jak i już wybudowane farmy fotowoltaiczne stały się przedmiotem obrotu, tak jak nieruchomości. Instalacje PV są nabywane zarówno przez podmioty instytucjonalne (np. fundusze inwestycyjne), jak i przez prywatnych inwestorów.  Jednak zasady rządzące takim obrotem są inne niż w przypadku nieruchomości. Jakie są możliwe sposoby nabycia farmy PV, co koniecznie należy sprawdzić przed nabyciem instalacji PV, jak przebiega transakcja oraz jakie obowiązki ma nowy właściciel farmy PV – o tym i o wielu innych praktycznych kwestiach dowiesz się czytając „Farmy Fotowoltaiczne – Przewodnik Inwestycyjny”

Przewodnik Inwestycyjny - farmy fotowoltaiczne od A do Z

Fotowoltaika, jak i całe odnawialne źródła energii, przeszły bardzo burzliwą drogę, zanim stały się godnym zaufania aktywem inwestycyjnym oraz nadzieją polskiej energetyki. 

Na początku wielokrotnie przekładano wejścia w życie IV rozdziału ustawy o odnawialnych  źródłach energii regulującego mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej z OZE. Zmieniono także zasady planowanego wsparcia OZE (pamiętna rezygnacja z taryf gwarantowanych obiecywanych przez rządzących)  Po długo oczekiwanym wejściu w życie rozdziału IV, pierwsza aukcja odbyła się w ostatnim możliwym terminie: 30 grudnia 2016 r. Nie wszystko przebiegało tak, jak powinno. Interpretacja nowego prawa stała się wyzwaniem i pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. Rozpoczął się niekończący się proces nowelizacji ustawy OZE, a rynek nie mógł się ustabilizować i rozwinąć. 

W chwili wydawania pierwszej edycji przewodnika: Farmy fotowoltaiczne. Przewodnik inwestycyjny sytuacja w OZE, a w szczególności w fotowoltaice, wygląda zgoła inaczej.  Według danych Agencji Rynku Energii S.A. łączna moc zainstalowanych instalacji PV w Polsce przekroczyła 3 GW, 3 grudnia 2020 r. odbyła się kolejna – 5 już aukcja OZE dla instalacji PV do 1 MW, powstają pierwsze instalacje PV, które nie będą korzystać z subsydiów państwowych, a w odnawialne źródła energii wątpią już tylko radykalni zwolennicy paliw kopalnych.  

Odnawialne źródła energii przestały być czymś tajemniczym. Cały świat w nie inwestuje i Polska nie jest wyjątkiem.

Jako Kancelaria CCLaw doradzaliśmy klientom z branży OZE jeszcze zanim została uchwalona ustawa o OZE, co miało miejsce w lutym 2015 r., dzięki czemu byliśmy i jesteśmy nadal naocznymi świadkami rozwoju tej branży w Polsce. 

Aktualnie farmy fotowoltaiczne – te wybudowane jak i te w fazie projektów (z aukcją lub bez aukcji) stały się popularnym przedmiotem obrotu i, podobnie jak nieruchomości, są dobrym sposobem na ulokowanie kapitału i długoterminowe czerpanie zysków z inwestycji. 

Instalacje PV są częścią większej całości w postaci systemu elektroenergetycznego i nie mogą funkcjonować w oderwaniu od niego. To sprawia, że dewelopment, funkcjonowanie oraz obrót instalacjami OZE, w tym farmami fotowoltaicznymi, cechuje się dużą odmiennością od obrotu choćby wspomnianymi nieruchomościami.

Otrzymując bardzo dużo zapytań o to, jak przebiega proces sprzedaży/zakupu instalacji PV powstał przewodnik w formie e-booka: Farmy fotowoltaiczne. Przewodnik inwestycyjny. 

Przewodnik składa się z 4 części: 

  • opisu możliwych wariantów, według których może przebiegać transakcja sprzedaży farmy fotowoltaicznej; 
  • opisu czynności poprzedzających zawarcie transakcji – czyli co trzeba zrobić, zanim zdecyduje się kupić farmę fotowoltaiczną;
  • opisu przebiegu transakcji;
  • opisu czynności potransakcyjnych.

Pomimo, że zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii nie należą do najprostszych, położono bardzo duży nacisk na język przewodnika i jego przystępność – aby skomplikowane regulacje i zależności przedstawić w sposób prosty i zrozumiały. 

Przewodnik jest skierowany do wszystkich tych, którzy są już aktywnymi uczestnikami rynku OZE, jak i dla osób zastanawiających się, czy takimi uczestnikami zostać. Wiedza zamieszczona w Przewodniku będzie pomocna deweloperom, inwestorom czy właścicielom projektów lub już wybudowanych farm fotowoltaicznych. 

Autorami przewodnika są doświadczeni prawnicy z kancelarii CCLaw. Creative Consultants. Członkowie praktyki odnawialnych źródeł energii: Witold Chmarzyński, Emil Cieślikowski oraz Piotr Szwarc, którzy przeprowadzili dla Klientów Kancelarii transakcje nabycia instalacji OZE o mocy ponad 25 MW i moc ta zwiększa się z każdym miesiącem. Z autorami współpracowali i mieli swój wkład w treści Przewodnika: Magdalena Piątek – ekspertka z zakresu pomocy publicznej dla OZE, wieloletnia pracowniczka URE, oraz Paweł Sobolak – Werufin – zajmujący się instalacjami OZE od strony finansowej. 

Oczywistością jest, że każda instalacja PV, każda transakcja mająca za przedmiot farmę fotowoltaiczną ma swoją niepowtarzalną specyfikę i może się różnić od tego, co przedstawiliśmy w Przewodniku. Z tej przyczyny prosimy, aby Przewodnik stanowił dla Państwa pewnego rodzaju mapę drogową, wyjaśnienie podstawowych kwestii, a gdy już przyjdzie do realizacji transakcji – zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z doświadczonym w branży ekspertem. 

Więcej o przewodniku tutaj.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ