Partner serwisu
31 marca 2021

Iberdrola Renovables kupuje od funduszu CEE Equity Partners farmy wiatrowe w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Fundusz, którego doradcą inwestycyjnym jest CEE Equity Partners, sprzedał 26 marca 2021 roku swoje portfolio farm wiatrowych w Polsce. Nabywcą jest Iberdrola Renovables, inwestor i operator nr 1 na świecie w dziedzinie energetyki wiatrowej.

Iberdrola Renovables kupuje od funduszu CEE Equity Partners farmy wiatrowe w Polsce

Iberdrola Renovables nabywa 100% polskiego portfela farm wiatrowych funduszu, którego doradcą inwestycyjnym jest CEE Equity Partners. W jego skład wchodzą dwa aktywa objęte systemem zielonych certyfikatów - farmy wiatrowe Korytnica i Zopowy, jedne z największych w Polsce - oraz trzecie, które jest w budowie i będzie funkcjonować na podstawie 10-letniej komercyjnej umowy zakupu energii z kontrahentem prywatnym.

Farma wiatrowa Korytnica (Korytnica 1) o mocy 82,5 MW, położona 60 km na północny-wschód od Warszawy, oparta jest na turbinach wiatrowych 3,3 MW V126, produkowanych przez firmę Vestas. Korytnica to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Polsce, która dostarcza energię m.in. do Warszawy. Farma wiatrowa Zopowy, znajdująca się w gminie Głubczyce w województwie opolskim, składa się z 15 turbin Gamesa G90 o mocy 30 MW. Natomiast elektrownia będąca w budowie (Korytnica 2) ma moc 50,4 MW i jest położona tuż obok farmy wiatrowej Korytnica, z którą dzieli część infrastruktury elektrycznej i budowlanej.

Fundusz nabył prawa do projektu, rozwinął i wybudował farmę Korytnica 1 w 2015 roku, a obecnie w pobliżu buduje elektrownię Korytnica 2. Natomiast farma wiatrowa Zopowy została zakupiona przez fundusz w 2015 roku od Gamesa, producenta turbin wiatrowych (obecnie należącego do Siemensa) w ramach transakcji pod klucz.

– Cieszymy się, że udało się nam zrealizować ambitne plany rozwojowe w postaci rozbudowy oraz zwiększenia skali działalności i mocy farm wiatrowych. Dla funduszu to niezwykle udany projekt, zwrot z inwestycji wyniesie wielokrotność zainwestowanego kapitału. Najlepszym potwierdzeniem dla nas dobrze wykonanej pracy jest bez wątpienia fakt, że światowy lider na rynku energetyki wiatrowej zdecydował się je od nas odkupić. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć powrót Iberdroli do Polski po kilku latach nieobecności. Życzymy nowemu właścicielowi wielu sukcesów, wiedząc o ich determinacji do dalszego rozwoju w Polsce. – mówi Dario Cipriani, Dyrektor Inwestycyjny CEE Equity Partners.

Umowa została podpisana 26 marca 2021 roku, a zamknięcie transakcji planowane jest w II kwartale 2021 roku, po uzyskaniu zgody UOKiK i spełnieniu określonych warunków technicznych.

Sprzedaż aktywów wiatrowych to kolejne wyjście funduszu z inwestycji do największych inwestorów branżowych z Europy i Ameryki Północnej, po sprzedaży akcji w Polenergii do kanadyjskiego funduszu infrastrukturalnego, czy portfela nadajników wieżowych należących do spółki portfelowej. Fundusz od 8 lat realizuje z sukcesem transakcje w 17 krajach regionu, od państw nadbałtyckich, przez Europę Środkowo-Wschodnią, aż po Bałkany i Grecję. W Polsce do jego spółek portfelowych należy m.in. EuroWagon - największa niezależna polska firma typu ROSCO zajmująca się wynajmem wagonów kolejowych na terenie całej Europy oraz inwestycja portfelowa w Polenergię.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ