Partner serwisu
28 maja 2021

LPEC S.A. i PGE Energia Ciepła S.A. zawarły umowę wieloletnią na dostawy ciepła w Lublinie

Kategoria: Z życia branży

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. i PGE Energia Ciepła S.A. 26 maja br. podpisały umowę wieloletnią, której celem jest zapewnienie niezbędnych mocy wytwórczych i dostaw ciepła na potrzeby Lublina. Umowa gwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła dla miasta na najbliższe 15 lat.

LPEC S.A. i PGE Energia Ciepła S.A. zawarły umowę wieloletnią na dostawy ciepła w Lublinie

– Rozwój Lublina wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło systemowe. Proces ten wymaga skoordynowanego rozwoju infrastruktury producenta, jak również dystrybutora w wieloletniej perspektywie. Podpisana umowa zagwarantuje w przyszłości bezpieczeństwo dostaw czystego ciepła dla mieszkańców Lublina, z czego bardzo się cieszę – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z zawartą umową, PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków gwarantuje niezbędny poziom mocy wytwórczych w celu zapewnienia ciągłości dostawy ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Deklaruje również inwestycje w nowe moce wytwórcze, które po 2023 r. zastąpią istniejące jednostki węglowe. Decyzja taka jest konieczna ze względu na wymogi środowiskowe i brak opłacalności przystosowywania istniejących jednostek węglowych do nowych regulacji. Jednocześnie strony ustaliły, że umowa może ulec zmianie w przypadku zmian prawnych, postępu technologii lub innych potrzeb rynku.

– Dbając o interesy mieszkańców Lublina, w nowej umowie zawarliśmy m.in. zapisy umożliwiające elastyczne zarządzanie dostawami z elektrociepłowni, uzależnione m.in. od poziomu cen u poszczególnych dostawców oraz zapewniające optymalną efektywność energetyczną całego systemu. Naszym celem było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla miasta dziś i w przyszłości – mówi Marek Goluch, Prezes Zarządu LPEC S.A.

W Oddziale Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków urządzeniami wytwórczymi są obecnie  blok gazowo-parowy (BGP) opalany gazem ziemnym, wytwarzający 90 proc. ciepła dostarczanego przez elektrociepłownię do sieci oraz 4 rezerwowe węglowe kotły wodne, wykorzystywane w okresie mrozów lub postoju BGP. Wycofanie z eksploatacji ww. kotłów nastąpi nie później niż do końca 2023 r. Zostaną one zastąpione przez 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku awarii, lekkim olejem opałowym. Tym samym w 2023 r.  nastąpi całkowita eliminacja wytwarzania energii z węgla kamiennego na rzecz gazu ziemnego w lubelskiej elektrociepłowni.

– Jesteśmy liderem na rynku ciepła w Polsce, a to zobowiązuje do ciągłego rozwoju i wyznaczania jego kierunków. Inwestujemy w nowe instalacje, a także modernizujemy istniejące zgodnie z trendami i wymaganiami obowiązujących regulacji środowiskowych. Jesteśmy integralną częścią tych miast, w których prowadzimy działalność  i chcemy uczestniczyć w ich transformacji energetycznej, której celem jest przejście na paliwo gazowe i energię ze źródeł odnawialnych, co w konsekwencji wpływa na lepszą jakość powietrza i zdrowie mieszkańców, z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło. Dzisiejsze podpisanie umowy wieloletniej pomiędzy naszą spółką a Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej jest dowodem odpowiedzialnej i perspektywicznej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Lublina – powiedział Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Gaz ziemny jest obecnie uznawany za paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej, stanowiąc alternatywę dla węgla. W porównaniu z węglem kamiennym produkcja ciepła z gazu ziemnego wykazuje śladowe emisje jednostkowe CO, SO2 i pyłu, ponad czterokrotnie niższą emisję jednostkową NOx, mniejszą (na poziomie 60 proc.) emisję CO2, a także brak ubocznych produktów spalania. Co więcej, nie ma konieczności wywozu odpadów paleniskowych, które powodują dodatkową emisję spalin, hałas, utrudnienia w ruchu miejskim itp. Rozwiązania oparte na gazie ziemnym w aglomeracjach miejskich mają dodatkowo tę przewagę, że bezemisyjna jest również dostawa paliwa, czego nie można stwierdzić w przypadku innych spalanych paliw.

– Zawarte porozumienie zapewnia korzyści obu stronom, a przede wszystkim odbiorcom ciepła. To nie tylko bezpieczeństwo i ciągłość dostaw, ale też zmiana technologii produkcji na mniej emisyjną. Nasza inwestycja przyczyni się do czystszego powietrza w mieście, a co za tym idzie do poprawy zdrowia jego mieszkańców – mówi Paweł Okapa, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ