Partner serwisu
23 lipca 2021

Bank Pekao sfinansował biogazownię Green Genius w Turowcu

Kategoria: Z życia branży

Z początkiem maja 2021 r. Green Genius, międzynarodowa firma z wieloletnim doświadczeniem w rozwijaniu projektów energii
odnawialnej, rozpoczął budowę swojej pierwszej biogazowni w Polsce. Realizacja projektu jest efektem współpracy z Bankiem Pekao S.A. Nowy obiekt powstaje we wsi Turowiec na Lubelszczyźnie i wykorzystywać będzie głównie surowce rolnicze. Wartość całej inwestycji to 26 milionów złotych.

Bank Pekao sfinansował biogazownię Green Genius w Turowcu

Green Genius, realizujący swoją pierwszą inwestycję biogazową w Polsce, nawiązał współpracę z Bankiem Pekao S.A. w zakresie finansowego wsparcia przedsięwzięcia. Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą elektrownią produkującą energię z biogazu, której budowę wsparł bank. Wartość inwestycji szacowana jest na 26 milionów złotych.

– Cieszymy się, że Bank Pekao wspiera nas w realizacji naszych celów, pozwalając nam budować zieloną przyszłość energetyczną Polski. Wierzymy, że nasze dotychczasowe, międzynarodowe realizacje projektów biogazowych, a także lokalna działalność w Polsce czynią nas cennym partnerem dla banku – podkreśla znaczenie tej współpracy dla obu spółek Rokas Bancevičius, dyrektor finansowy Green Genius.

– Podjęcie współpracy z Green Genius, czołowym inwestorem w sektorze OZE, jest dla naszego banku dużym wyróżnieniem. Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu finansowania na przedmiotowy projekt miało dotychczasowe doświadczenie Green Genius w sektorze biogazowym w innych krajach, profesjonalne przygotowanie inwestycji oraz zaangażowanie w projekt renomowanych podmiotów. Mamy nadzieję, że wraz z budową biogazowni w Turowcu będziemy budować także relację z Green Genius, a jej wyniki będą widoczne w zaangażowaniu banku w innych inwestycjach realizowanych przez naszego nowego partnera – mówi Mariusz Matejuk, Specjalista ds. Finansowania Projektów Inwestycyjnych MŚP, Bank Pekao S.A.

– Cieszymy się, że finansując projekty takie jak ten w Turowcu, mamy okazję wpływać na transformację energetyki w kierunku źródeł odnawialnych, a tym samym na ochronę środowiska naturalnego. W Banku Pekao dostrzegamy potencjał branży energii odnawialnej, perspektywy jej dynamicznego wzrostu i atrakcyjność dla inwestorów – dlatego chcemy, by nasz udział w finansowaniu tego rodzaju przedsięwzięć był jak największy – zaznacza Maciej Misiejuk, Dyrektor Biura Finansowania Projektów Inwestycyjnych MŚP, Bank Pekao S.A.

Budowa biogazowni w Turowcu w województwie lubelskim (powiat chełmski) rozpoczęła się 11 maja 2021 roku, a jej zakończenie przewidziano na marzec 2022 roku. Produkcja energii rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku. Substratami w procesie wytwarzania energii będą m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne, uboczne produkty rolne. Moc elektrowni wyniesie 999 kW, a jej produktywność szacuje się na nie mniej niż 8200 MWh w skali roku, co w perspektywie 15 lat pozwoli zaoszczędzić 87000 t emisji CO 2 .

Jak tłumaczy Rusłan Sklepowicz, CEO Green Genius, Polska dysponuje znacznym, niezagospodarowanym jeszcze potencjałem w tym sektorze energii. – Według szacunków krajowych analityków, rynek biogazu może pomieścić jeszcze nawet 3800 podobnych elektrowni. Elektrownia w Turowcu jest naszym pierwszym, lecz na pewno nie ostatnim projektem biogazowym w kraju. Szczęśliwie w Polsce wprowadzono przejrzyste regulacje i korzystny system wsparcia dla rynku biogazu. To właśnie te zmiany spowodowały, że Green Genius wkroczył w ten sektor energii w kraju. Oprócz tego dostrzegamy ogromny potencjał dla rozwoju biogazu, wynikający ze znacznych ilości biodegradowalnych odpadów, które powstają w Polsce. Najlepszym, zrównoważonym sposobem na zarządzanie nimi jest właśnie przekształcanie ich na biogaz oraz nawozy organiczne. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych 4 lat zasilić nasz portfel podobnymi elektrowniami o łącznej mocy 20 MW – mówi Sklepowicz.

Green Genius od lat rozwija projekty biogazowe i fotowoltaiczne na europejskich rynkach, przede wszystkim w Polsce, Litwie, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech. Łączna moc zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce już wkrótce osiągnie 200 MW. Z kolei planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 roku to 20 MW. W branży biogazowej firma funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 19 biogazowni o łącznej mocy ponad 20 MW.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ