ENEA dostała miliard na inwestycje
Budowana właśnie chłodnia kominowa była tłem podpisania umowy spółki ENEA z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczącej emisji obligacji długoterminowych o wartości 1 mld zł. Celem będzie finansowanie bieżącej działalności oraz potrzeb inwestycyjnych Grupy ENEA.

Program emisji obligacji został zawarty na okres 12 lat i 7 miesięcy i kończy się 15 grudnia 2026 roku. Okres dostępności programu, w ramach którego przeprowadzane będą emisje obligacji, upływa 15 grudnia 2016 roku.
Umowę podpisano na placu budowy kluczowego dla ENEA projektu, jakim jest blok 1075 MW w Kozienicach – najnowocześniejsza na skalę europejską jednostka węglowa, która będzie spełniała wszystkie, najbardziej restrykcyjne normy ekologiczne. Jak zapowiada ENEA, to nie koniec planów grupy, która do 2020 roku zainwestuje 20 mld zł.
- Grupa jest gotowa do dalszego rozwoju i inwestowania zarówno w konwencjonalne, kogeneracyjne i odnawialne źródła wytwarzania energii, jak i w obszar dystrybucji, od którego zależy jakość obsługi klientów. Nasze inwestycje to nie są decyzje, których skutki będziemy widzieli tylko dziś czy jutro. Ze względu na ich skalę i rozmach myślimy o nich w perspektywie najbliższych dekad – mówi Krzysztof Zamasz, prezes zarządu ENEA S.A.
Skuteczne pozyskanie funduszy to jedno z głównych zadań, od których zależy powodzenie modernizacji polskiej energetyki.
– Od wielu miesięcy realizujemy Program Inwestycje Polskie, finansując duże i małe przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia naszej gospodarki. Dzisiejsza transakcja doskonale się wpisuje zarówno w
ten program, jak i w tradycję naszego banku. Kiedy w latach 20. ubiegłego wieku Polska odzyskiwała niepodległość, BGK pomagał budować Centralny Okręg Przemysłowy, miasto i port
Gdynia, wspierał polski przemysł i inwestycje infrastrukturalne. Dzisiaj, realizując takie transakcje jak projekty ENEA, wracamy do korzeni – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK.
W Kozienicach codziennie ponad 500 osób wznosi potężne konstrukcje. Stoją już dwa pylony komunikacyjne oraz część okrągłej chłodni kominowej, która docelowo osiągnie wysokość 185 metrów, przy średnicy 146 metrów. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, na koniec pierwszego kwartału budowa osiągnęła prawie 30 proc. zaawansowania, do końca roku będzie to już 65 proc.