Partner serwisu
28 maja 2014

Tania energia priorytetem w Chinach

Kategoria: Elektroenergetyka

Większość światowych gospodarek stawia sobie za główny cel utrzymanie niskich cen energii i przez to zwiększanie konkurencyjności. Ochrona środowiska spada na dalszy plan. Podczas gdy największe gospodarki świata bazują i będą bazować na paliwach kopalnych, Europa idzie pod prąd. Samodzielnie realizacja scenariusza zeroemisyjnego może doprowadzić do sytuacji, w której całość unijnej emisji będzie stanowić zaledwie 14-15% tego, co wypuszczą do atmosfery Chiny. Nasuwa się pytanie: kto za to zapłaci i jak zmieni się gospodarcza mapa świata?

Tania energia priorytetem w Chinach

Zarówno Chiny, jak i Unia Europejska wykazują głębokie deficyty z zakresie dostępności własnych surowców energetycznych – przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego. Jedynym paliwem kopalnym, którego obie potęgi mają całkiem dużo jest węgiel. Z tym, że Chiny korzystają z tego surowca i nie zamierzają z niego rezygnować, a Unia wprost przeciwnie.

Przy obecnym poziomie konsumpcji energii pierwotnej, potencjał ekonomiczny odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej pozwoliłby zaspokoić niespełna 2/3 jej potrzeb. By osiągnąć poziom gospodarki zeroemisyjnej brakujące 625-675 mln toe/rok (37-40% obecnej konsumpcji) musi zostać zaoszczędzone w ramach poprawy efektywności energetycznej. Nie wydaje się to możliwe, zwłaszcza w przypadku powrotu gospodarki unijnej na ścieżkę wzrostu gospodarczego. W związku z tym, by osiągnąć stan zeroemisyjnej gospodarki, Unia musi albo importować znaczące ilości (20-30%) energii fi nalnej z zewnątrz (pytanie jakiej, skąd i czy na pewno zeroemisyjnej?), albo zrezygnować ze wzrostu gospodarczego… Koniecznie trzeba zapytać społeczeństwo UE, czy tak chce żyć w perspektywie najbliższych 30-50 lat?

Chiny nie mają takich dylematów – odnawialne źródła energii w Chinach mogą kontrybuować około 1210 mln toe/rok energii fi nalnej, co stanowi ca. 44% całości energii pierwotnej zużywanej w tym kraju w 2012 roku. Przy 2% wzroście zapotrzebowania na energię do 2030 potencjał OZE zapewnić może około 31% zapotrzebowania na energię pierwotną, a w przy 3% tylko nieco ponad 1/4. Niezależnie od scenariusza podstawowymi źródłami energii pozostaną paliwa kopalne, a OZE będę stanowić tylko dopełnienie bilansu.

Przeczytaj więcej w magazynie Energetyka Cieplna i Zawodowa nr 2/2014.

fot.: freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ