Partner serwisu
16 marca 2022

Fotowoltaika hybrydowa sposobem na niezależność energetyczną od Rosji

Kategoria: Aktualności

Mysłowice, Polska – 15 marca 2022 r. – W obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie i agresywnej postawy Rosji celem będzie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw surowców energetycznych z Moskwy. Sama fotowoltaika nie może zastąpić gazu ziemnego, ale fotowoltaika z magazynami energii już tak.

Fotowoltaika hybrydowa sposobem na niezależność energetyczną od Rosji

– Wszyscy staramy się jak najbardziej pomagać naszym ukraińskim sąsiadom, wspierając ich heroiczną postawę. Ważne jest też, aby w długim terminie pomyśleć o tym jak możemy uniezależnić się od rosyjskiego sektora energetycznego. Rosja nadal dostarcza do Polski ponad połowę zużywanego gazu ziemnego. Jednym ze sposobów na zmianę tego stanu rzeczy są odnawialne źródła energii. Sama fotowoltaika daje zbyt niestabilną produkcję energii elektrycznej, aby mogła być podstawowym źródłem systemu energetycznego. Natomiast dodanie do układu przydomowych magazynów energii pozwoli zbilansować produkcję i zużycie prądu nawet do 250 dni w roku, tworząc swego rodzaju hybrydę. To jest coś, co każdy z nas może zrobić już dziś. – ­powiedział Zbisław Lasek, Prezes Minutor Energia, spółki notowanej na New Connect.

Udział gazu ziemnego z Rosji w bilansie energetycznym Polski systematycznie spada. Jednak jak podaje think tank Forum Energii, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, za importowany gaz zapłaciliśmy ponad 285 mld złotych. Większość pieniędzy trafiła na rosyjskie konta. Analitycy Forum Energii uważają, że tak duże uzależnienie od importu jest kolejnym argumentem, aby rozwijać OZE.

Obecnie w Polsce zużywa się około 20 mld m3 gazu ziemnego. Rozbudowywany gazoport w Świnoujściu będzie nam w stanie zapewnić 7,5 mld gazu. Na ten rok planowane jest też uruchomienie Baltic Pipe, czyli gazociągu dostarczającego paliwo z kierunku norweskiego. Jego przepustowość to ponad 10 mld m3 rocznie. Obecne inwestycje mogą więc niemal w całości zaspokoić zapotrzebowanie na surowiec, jednak Polska planuje budowę kilku elektrowni na gaz ziemny (np. Dolna Odra), które spowodują, że zużycie paliwa może wzrosnąć o kolejne kilka mld m3 rocznie. OZE, a zwłaszcza fotowoltaika z magazynami energii może być rozwiązaniem tego problemu.

– Mamy już na świecie technologię, która w rozsądny cenowo sposób pozwala stawiać panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii, co zapewni znaczne zbilansowanie produkcji i zużycia. W Niemczech zdecydowana większość instalacji posiada przydomowy magazyn. W Polsce jeszcze nie. Jednak chcielibyśmy to zmienić. Nasz produkt jest w trakcie certyfikacji koniecznej do wprowadzenia na rynek polski i jeszcze w tym kwartale chcielibyśmy go zaprezentować. – dodał Prezes Minutor Energia.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ