Partner serwisu
22 września 2022

Global Hydrogen poszerza obszar działalności w branży zielonej energii i przyspiesza rozwój biznesu

Kategoria: Z życia branży

Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma z branży energii alternatywnej, kupuje spółkę technologiczno - inżynieryjną Turbo Green Electric. Transakcja o wartości 10 mln złotych, pozwoli na przyspieszenie rozwoju biznesu w obszarze zielonej energii. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Równolegle Global Hydrogen poprzez Turbo Green Electric na podstawie licencji i we współpracy z mPower Green Tech, będzie kontynuowała rozwój technologii czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru.

Global Hydrogen poszerza obszar działalności w branży zielonej energii  i przyspiesza rozwój biznesu

Na fot.: Manfred Schatovich

Global Hydrogen przejmuje 100 proc. akcji Turbo Green Electric. Cała wartość transakcji wynosi 10 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostanie zapłaconych do 27 września, a pozostała część do 10 października 2022 r. Turbo Green Electric ma wyłączną licencję na opatentowane rozwiązania biogazowni w technologii SMBP. Polega ona na działaniu reaktora fermentacji biomasy w warunkach beztlenowych oraz procesie mieszania w komorze bioreaktora bez użycia energii zewnętrznej. Efektem końcowym jest biogaz, z istotnie większym udziałem metanu niż ten powstający z wykorzystaniem dotychczas stosowanych metod. Technologia ta została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny. Zespół Turbo Green Electric ma za sobą już pierwsze wdrożenia w Polsce zrealizowane w oparciu o tę technologię.

– Obecny rok dobitnie pokazuje jak ważne jest szukanie nie tylko alternatywnych źródeł energii, ale również zwrócenie uwagi na efektywność energetyczną stosowanych rozwiązań. Technologia Turbo Green Electric pozwala naszym potencjalnym klientom na znacznie większe oszczędności w zużyciu energii na potrzeby produkcji biomasy. Dodatkowo, biogaz, który powstaje w wyniku tego procesu, posiada znacznie lepsze właściwości, niż ten powstający w obecnych biogazowniach - podkreśla Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Global Hydrogen. Dodaje, że firma widzi bardzo duży potencjał rynkowy rozwiązań stosowanych w biogazowniach.  Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania, w Niemczech działa ok. 9000 biogazowni z zainstalowaną mocą ok. 6000 MW - wskazano w raporcie. Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak też bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów – podkreślają autorzy raportu.

Dzięki przejęciu Turbo Green Electric, Global Hydrogen jednocześnie pozyskuje zespół, który będzie w stanie samodzielnie realizować wdrożenia technologii i jej uruchamianie w biogazowniach.

– Transakcja z Turbo Green Electric bardzo dobrze uzupełnia nasze kompetencje o zespół technologiczno – wykonawczy i pozwala na szybkie przejście do komercyjnych wdrożeń. Jednocześnie dobrze uzupełnia się z naszymi dotychczasowymi aktywnościami w zakresie rozwoju technologii czystego gazu syntezowego. W tym zakresie będziemy kontynuować prace z mPower Green Tech na podstawie umowy licencyjnej – zaznacza Manfred Schatovich.

Współpraca z mPower Green Tech dotyczy wspólnego rozwoju technologii termicznego przekształcania biomasy w gaz syntezowy i  sposobu katalityczno-plazmowej konwersji do czystego gazu syntezowego. Technologia, która oparta jest o reaktor SynGen oraz piro-zgazowarkę, umożliwia stworzenie instalacji przetwarzania biomasy w czysty gaz syntezowy, co z kolei umożliwia produkcję wodoru.

Jednocześnie władze Global Hydrogen zadecydowały, że bardziej efektywnym modelem będzie współpraca operacyjna i technologiczna. Wcześniej miało dojść do przejęcia mPower Green Tech przez Global Hydrogen za kwotę 19 mln złotych.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ