Partner serwisu
06 grudnia 2022

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach nagrodzone w konkursie „Ekolaury 2022” za innowacyjne rozwiązanie w zakresie ochrony środowiska

Kategoria: Aktualności

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach zostało laureatem 21. edycji konkursu „Ekolaury” - ogólnopolskiego wydarzenia promującego najefektywniejsze i najbardziej innowacyjne działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska. PEC-Gliwice zdobył uznanie Polskiej Izby Ekologii za opracowanie i wdrożenie jednego z pierwszych w Polsce algorytmów, który przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala na dostosowanie optymalnej temperatury centralnego ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach nagrodzone w konkursie „Ekolaury 2022” za innowacyjne rozwiązanie w zakresie ochrony środowiska

„Ekolaury” to konkurs organizowany przez Polską Izbę Ekologii od 2002 roku. Skierowany jest on do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów z całej Polski. Od przeszło dwudziestu lat, wydarzenie promuje działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska i zachęca do szerzenia idei zrównoważonego rozwoju. 29 listopada podczas uroczystej Gali w Hotelu Courtyard by Marriot w Katowicach poznaliśmy zwycięzców konkursu, wśród których znalazł się PEC-Gliwice Sp. z o.o.


Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzymało główną nagrodę za projekt pt. „Opracowanie algorytmu sterowania pracą węzła zlokalizowanego przy ul. Paderewskiego 116 z wykorzystaniem struktury działania sieci neuronowej”. Instalacja służąca mieszkańcom Gliwic od września 2021 roku została doceniona za swoją innowacyjność i przyjazną dla środowiska technologię.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w walce o lepszy klimat

Nagrodzona instalacja to rozwiązanie innowacyjne w skali całego kraju. Jej działanie polega na sterowaniu podażą ciepła w zależności od wcześniejszego zużycia u danego odbiorcy oraz na przewidywaniu przyszłych warunków atmosferycznych na podstawie zebranych danych o temperaturze zewnętrznej, prędkości wiatru i zachmurzenia. Prognoza pogody powstająca przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala odpowiednio wcześnie dostosować temperaturę centralnego ogrzewania i uniknąć zarówno przegrzewania, jak i niepożądanego wychładzania budynków. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu cieplnego odbiorcom oraz realne obniżenie kosztów.

fot. Schemat działania nagrodzonej instalacji

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ