Partner serwisu
27 stycznia 2023

Konsorcjum trzech Banków i PFR wspierają budowę pierwszej wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej w Polsce o mocy ponad 200 MW

Kategoria: Aktualności

ING Bank Śląski (jako Agent Kredytu), PKO Bank Polski oraz mBank są w konsorcjum banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na budowę Kleczew Solar & Wind, pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW. Farma została zlokalizowana na terenach pokopalnianych w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim.

Konsorcjum trzech Banków i PFR wspierają budowę pierwszej wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej w Polsce o mocy ponad 200 MW

Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym w Polsce wielkoskalowym projektem łączącym energię solarną i wiatrową. W pierwszym etapie projektu, którego budowa już ruszyła, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz ok. 12 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, energia generowana w elektrowni w Kleczewie będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 100 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie do odbiorców jeszcze w 2023 roku.


- Wspieranie transformacji środowiskowej i finansowanie proekologicznych inwestycji to dla nas strategiczny kierunek działania. Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój. Cieszymy się, że możemy partnerować jednej z największych inwestycji parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszemu projektowi w Polsce, który łączy energię solarną i wiatrową – podkreśla Michał Mrożek, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.


- Dziękujemy za zaufanie firmie Lewandpol Holding. Cieszymy się, że możemy ją wspierać w realizacji tak ciekawego projektu, a jednocześnie przyczyniać się do transformacji polskiej energetyki. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu angażujemy dla naszych klientów najlepszych specjalistów w zakresie finansowania inwestycji – mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego.


- Inwestycja doskonale wpisuje się w realizację strategii mBanku, której filarem jest finansowanie zielonej gospodarki. Projekt łączy w sobie produkcję energii z wiatru i słońca, a to wszystko w ramach rekultywacji terenu pokopalnianego. Jest więc doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać – mówi Adam Pers, Wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ