Jak wybrać falownik hybrydowy do fotowoltaiki?
Fotowoltaika nie traci na popularności wśród gospodarstw domowych, ponieważ jest skutecznym sposobem na pozyskiwanie energii odnawialnej oraz generuje oszczędności. Jednym z ważnych elementów wyposażenia instalacji jest falownik.

Na rynku dostępne są różne rodzaje inwerterów, w tym falowniki hybrydowe, na których skupimy się w niniejszym artykule. Urządzenia są kluczowym podzespołem używanym w instalacjach fotowoltaicznych. Zarządzają współpracą paneli i sieci, a także odpowiadają za magazynowanie energii w magazynach energii.
Czym jest falownik hybrydowy?
Falownik hybrydowy jest zaawansowaną technologicznie wersją inwertera, który jest sercem każdej instalacji fotowoltaicznej. Odróżnia go od innych typów inwerterów zdolność współpracy z siecią elektroenergetyczną i akumulatorem energii. W przypadku awarii sieci, hybrydowy falownik nie przestanie pracować, a jedynie przełączy się w tryb off-grid lub funkcjonowania z magazynem energii. Dzięki temu, użytkownicy tego rodzaju inwerterów mają pewność, że to stabilne i bezpieczne rozwiązanie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika hybrydowego?
Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, warto sprawdzić jego najważniejsze parametry, jak moc, liczba faz, tolerancja temperatur czy długość gwarancji. Ponadto zwróć uwagę na:
• kompatybilność z magazynem energii;
• możliwość montażu na zewnątrz;
• inteligentny tryb pracy i możliwość jego monitorowania przez aplikację;
• awaryjny tryb zasilania lub back-up;
• możliwość jednoczesnego zasilania urządzeń i ładowania akumulatorów (pass through).
Jeżeli szukasz urządzenia dla siebie i przyda Ci się wsparcie w wyborze sprzętu, zajrzyj do hurtowni fotowoltaicznej.
Jak działa falownik hybrydowy?
Falownik hybrydowy jest inteligentnym rozwiązaniem dla instalacji PV, ponieważ wykorzystuje podstawową funkcję przetwornicy prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC) i jednocześnie pełni funkcję inteligentnej „ładowarki” akumulatora. Dzięki temu nie ma potrzeby instalacji dodatkowego falownika akumulatorowego, co znacznie zmniejsza koszty.
Zastosowanie hybrydowego falownika w połączeniu z odpowiednio dobranym akumulatorem pozwala na zwiększenie autokonsumpcji uzyskanej z wykorzystaniem energii słonecznej aż do poziomu 95%. To szczególnie istotne, gdy weźmiemy pod uwagę nowe, mniej korzystne stawki w systemie net-billing, które obowiązują od 1 kwietnia. Instalacja hybrydowa ma również swoje zalety ze strony bezpieczeństwa – połączenie rozwiązań sieciowych i wyspowych gwarantuje niezawodność systemu, nawet w razie awarii sieci energetyczne.
Falownik hybrydowy w Twoim domu lub firmie
Falownik hybrydowy jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem, które jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznych. Jest w stanie współpracować z siecią i magazynem energii, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo.
Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na moc, liczbę faz, tolerancję temperatur, kompatybilność z magazynem energii oraz możliwość jednoczesnego ładowania akumulatorów. Falownik hybrydowy pozwala na zwiększenie autokonsumpcji energii słonecznej nawet do 95%, co jest szczególnie istotne w przypadku nowych niekorzystnych stawek net-billing.
Komentarze