Partner serwisu

II Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce 8-9 lutego 2007

Kategoria: II Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce 8-9 lutego 2007

Szanowni Państwo

Ochrona środowiska w energetyce
była tematem konferencji, która odbyła się w Jaworznie w dniach 8-9 lutego 2007. Honorowym Gospodarzem spotkania był Południowy Koncern Energetyczny S.A., natomiast organizatorem - redakcja "Energetyki Cieplnej i Zawodowej".

II Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce 8-9 lutego 2007

 

 

Po uroczystym otwarciu prezes PKE Jan Kurp w interesujący sposób zaprezentował osiągnięcia i plany Południowego Koncernu Energetycznego. Ciekawym punktem programu była również DEBATA poświęcona ekologii w polskiej energetyce oraz realizowanym i przewidywanym inwestycjom, prowadzona przez prof. Tadeusza Chmielniaka z Politechniki Śląskiej. Referat wprowadzający do tej części programu zaprezentował Herbert Leopold Gabryś. W DEBACIE udział wzięli m.in.: Jan Kurp, Stanisław Poręba - dyrektor Departamentu Polityki Energetycznej i Paliwowej w BOT GiE S.A., Jerzy Ptak - prezes zarządu Elektrociepłowni Zabrze S.A. i Jacek Dreżewski - prezes zarządu Vattenfall Heat Poland S.A.
W pierwszym dniu konferencji, w której udział wzięło ponad 140 uczestników z całego kraju, odbyły się ponadto dwa panele tematyczne. Pierwszy, związany z odsiarczaniem spalin, poprowadził Stefan Szymański z Elektrowni Jaworzno III, który mówił nt. przemysłowej próby odsiarczania spalin w Elektrowni Jaworzno III z wykorzystaniem produktu poreakcyjnego z półsuchej metody odsiarczania spalin z Elektrowni Łagisza oraz Siersza. Kolejny referat dotyczył nowych technologii i technik odsiarczania spalin, a zaprezentował go prof. Mieczysław Adam Gostomczyk z Politechniki Wrocławskiej.
Panel "Zielona energia, handel emisjami" moderował Kazimierz Szynol - dyrektor ds. produkcji PKE, który jednocześnie omówił zrównoważony rozwój polskiej gospodarki w świetle KPAU na lata 2008-2012. Przybliżone zostały również o aspekty prawne redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych substancji (Leszek Karski - kierownik zespołu ds. prawnych z KASHUE).
W drugim dniu konferencji odbyły się kolejne panele tematyczne: pierwszy dotyczył tematyki współspalania - biomasy - zgazowywania, a poprowadził go Janusz Tchórz - dyrektor PKE S.A., przedstawiając doświadczenia praktyczne ze współspalania biomasy z węglem w energetyce systemowej na przykładzie swojej firmy. Krzysztof Głód z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla omówił z kolei doświadczenia z wdrażania systemu współspalania biomasy w energetyce zawodowej w latach 2004-2006, natomiast Marek Ryński zaprezentował testy współspalania różnych rodzajów biomasy w Elektrowni Połaniec S.A. - Grupa Electrabel.
Ostatni panel to wystąpienie prof. Gerarda Bartodzieja z Politechniki Opolskiej, który przedstawił wpływ nowych rozwiązań urządzeń wytwórczych na środowisko naturalne, oraz Eugeniusza Białonia - dyrektora projektu budowy bloku 460 MW w PKE (omówił odbudowę mocy wytwórczych w swojej firmie, z uwzględnieniem wzrostu sprawności urządzeń wytwórczych).
Sympozjum to nie tylko "suche" wykłady, ale również nieformalne spotkania i wycieczka techniczna do Elektrowni Łagisza. Goście mogli na własne oczy podziwiać realizowaną obecnie inwestycję PKE - budowę bloku 460 MW.


Dziękujemy Honorowemu Gospodarzowi - PKE S.A. oraz Głównemu Sponsorowi - RAFAKO S.A. za pomoc w organizacji konferencji.
 
Redakcja "ECiZ"

Honorowy Gospodarz:

Sponsor główny:

Honorowy patronat:Minister Środowiska
Jan Szyszko

Minister Gospodarki
Piotr Grzegorz Woźniak

Patronat medialny:

Organizator:

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ