Od redakcji |
Facelifting czy rewolucja
Energetyka koncentruje się obecnie na inwestycjach. Od dłuższego czasu sporo mówi się o nowych blokach, które dla analityków prognozujących przyszłe zapotrzebowanie na moc, są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Póki co jednak, liczba „dużych” projektów, których realizacja jest realna, nie powala na kolana. W numerze przedstawiamy wybrane wizualizacje planowanych obiektów.
Gdy budowa nowego nie idzie tak, jak planowano, szansą dla branży, a zarazem i Polski, stają się modernizacje, które mogą zapewnić stabilną pracę systemu energetycznego na kolejne lata. Kiedy z góry wiadomo, że nowych, dużych jednostek nie zdążymy oddać do eksploatacji w czasie, który pozwoliłby zaspokoić prognozowany deficyt mocy, przedłużanie życia starych bloków to jedyne wyjście z trudnej sytuacji.
Duża liczba bloków energetycznych w Polsce to obiekty budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. I to właśnie m.in. na ich przykładzie przedstawiamy, jaki potencjał drzemie w modernizacji. Wiele jednak zależy od jakości przeprowadzanych prac oraz od rzetelnej analizy poszczególnych przypadków.
W niełatwej sytuacji jest ciepłownictwo – wszak zapotrzebowanie na ciepło maleje. Mimo trudności, wiele spółek – tak jak i wspomniana energetyka – realizuje programy inwestycyjne Prace modernizacyjne postępują. Kilka przykładów przedstawiamy w numerze.
To, co obecnie dzieje się w obszarze szeroko rozumianej elektroenergetyki oraz ciepłownictwa, to mimo wszystko nie rewolucja, a raczej tytułowy facelifting. O tym, jakie zmiany jeszcze przed nami, co należy poprawić, a czego unikać – będziemy dyskutować podczas XIV Sympozjum Naukowo-Technicznego „Energetyka Bełchatów 2012”. W numerze 9/2012 przedstawimy obszerną relację z tego – jednego z najważniejszych – wydarzeń w energetyce. |
|
Temat numeru: inwestycje w energetyce |
Blok jest jak żywy organizm... Rozmowa z Jakubem Radulskim, prezesem Alstom w Polsce | 9 |
Bloki na horyzoncie (2) Jacek Malko, Henryk Wojciechowski | 15 |
Odpad, co nie wypada z obiegu Rozmowa z Jackiem Uhrynem z Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. | 20 |
Smart grid – rewolucja czy ewolucja? Janusz Kurpas | 24 |
Nowoczesne technologie i aktywny odbiorca energii dr inż. Andrzej Ożadowicz | 30 |
EC-3 Głogów Piotr Ziętek, Jarosław Jarosik | 34 |
Energetyka w budowie... Joanna Jaśkowska | 38 |
Elektroenergetyka |
Zachęcić odbiorców, aby... „usuwali się ze szczytów...” Rozmowa z Henrykiem Majchrzakiem, prezesem PSE Operator | 42 |
Kontrowersje wokół ocieplenia klimatu prof. Zygmunt Kolenda | 46 |
Wszystko o zatłaczaniu CO2. W kosmos czy pod ziemię? Barbara Cieszewska | 52 |
Możliwości i ograniczenia technologii SNCR Bernd von der Heide, Detlef Böse | 56 |
Zastosowanie analizy niepewności w bilansowaniu paliw węglowych Krzysztof Wojas | 60 |
Czy będzie bezpieczniej? Zmiany w przepisach BHP Bogumił Dudek | 64 |
Ryzyko kontrolowane Kazimierz Majka | 68 |
Ciepłownictwo |
Prognozy dla ciepła prof. Krzysztof Wojdyga | 72 |
Firma ze współczynnikiem 0 Rozmowa z Lechem Klizą, prezesem LPEC Sp. z o.o. | 78 |
Awarie na alarm Michał Świątecki, Paweł Sienkiewicz | 81 |
Gorąco o ciepłownictwie Patrycjusz Ploszka | 90 |
Technologie bezwykopowe Marcin Filipiak | 92 |
Modernizacja systemu dystrybucji ciepła Michał Pietraszewski, Zygmunt Katolik, Dariusz Tomaszewski | 95 |
Felieton |
Jak się ma wynik sportowy kraju do jego gospodarki? Jerzy Łaskawiec | 140 |
Rusz myszką! Teofil | 142 |