Partner serwisu
14 listopada 2023

Sezon grzewczy 2023/2024. Jak ogrzewać ekologicznie i ekonomicznie?

Kategoria: Aktualności

Tegoroczny sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. To doskonały moment, aby zastanowić się, jak ogrzewać efektywnie. Powietrze w Polsce jest bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a głównym tego źródłem jest właśnie „niska emisja”, pochodząca przede wszystkim z niewłaściwego spalania paliw niskiej jakości w przydomowych piecach [1]. Jak zatem palić, aby emitować jak najmniej szkodliwych substancji i nie marnować przy tym cennego surowca? Na te oraz inne pytania odpowiada Sławomir Wołyniec, prezes V-PROJECT SA, jednego z dostawców wysokojakościowego węgla kamiennego dla polskiej energetyki zawodowej.

Sezon grzewczy 2023/2024. Jak ogrzewać ekologicznie i ekonomicznie?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny, już 40 proc. Polaków ocenia jakość powietrza w Polsce jako złą lub bardzo złą [2]. Z uwagi na fakt, że jednym z głównych tego powodów, szczególnie w okresie grzewczym, są przydomowe źródła ciepła, organy administracji wszystkich szczebli – zarówno rządowej, jak i samorządowej – od lat wprowadzają liczne proekologiczne rozwiązania. Obecnie – zgodnie z art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska z dn. 27 kwietnia 2001 roku – Sejmik województwa może, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw [3]. W efekcie, zasady dot. ogrzewania domów, które nie mają dostępu do ciepła systemowego, różnią się w zależności od regionu. Wspomniane akty prawne nakładają ograniczenia w zakresie użytkowania kotłów na paliwa stałe – mogą to być całkowite zakazy lub zakazy użytkowania najbardziej emisyjnych typów urządzeń. Zakazują również korzystania z poszczególnych paliw, takich jak węgiel czy drewno lub określają minimalne wymagania jakościowe, jakie te paliwa muszą spełniać. Do marca 2022 roku wspomnianych uchwał nie podjęły wyłącznie województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie [4].


Ważna nie tylko wartość opałowa

Pewnym jest, że niezależnie do tego, jakie województwo zamieszkujemy czy na jaki rodzaj kotła się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, aby paliwo, z którego będziemy korzystać, pochodziło od sprawdzonego dostawcy. Jest to ważne nie tylko w kontekście zmniejszania emisji szkodliwych gazów czy oszczędności pieniędzy, ale także prawidłowej eksploatacji nowoczesnych źródeł ogrzewania, a tym samym przedłużenia ich żywotności.

Wstępny rekonesans w kwestii wyboru określonego paliwa do kotłowni przydomowej warto zrobić w internecie, gdzie znajdziemy opinie o określonych produktach oraz porównamy ich ceny. Jednym z kluczowych elementów, na który należy zwrócić uwagę jest wartość opałowa, wyrażana najczęściej w MJ/kg, kJ/kg lub GJ/t. Przykładowo oznaczenie 25MJ/kg oznacza to samo co 25000kJ/kg lub 25GJ/t. Należy pamiętać, że im wyższa wartość opałowa, tym więcej energii z określonego paliwa otrzymamy. Wartość opałowa powinna być oznaczona w stanie roboczym Qir. Wartość ta wyrażona w stanie analitycznym będzie zwykle wyższa.

Niektórzy sprzedawcy zamiast tego określają ciepło spalania, co nie jest tożsame z wartością opałową w stanie roboczym. Dokonując wyboru dobrze jest wziąć pod uwagę lokalizację danego producenta gdyż koszty transportu mogą mieć znaczący wpływ na finalną cenę. Poziom zawartości popiołu to też ważny parametr. Im wyższy tym więcej w popielniku pozostanie nam części, które nie uległy spaleniu. Poza tym producenci kotłów zalecają stosowanie węgla o określonym typie, częściach lotnych i spiekalności. Należy także ten fakt mieć na uwadze przy wyborze danego produktu.

W kwestii wyboru wysokiej jakości peletu drzewnego dodatkowo warto jest zwrócić uwagę na certyfikaty takie jak np. FSC, DIN plus i ENplus świadczące o przestrzeganiu ściśle określonych zasad jakości oraz o kwestiach ekologicznych. W przypadku kotłów bez automatycznych podajników warto odejść od najbardziej popularnej metody rozpalania „od dołu” na rzecz metody „od góry”. To duża oszczędność paliwa, środowiska i własnego czasu.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ