Partner serwisu
26 maja 2014

Inteligentne systemy przesyłowe energii i ciepła

Kategoria: Krótko na temat

Jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich oraz przyszłych lat – rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów przesyłowych energii i ciepła. Projekty takie mają przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej na poziomie zużycia.

Inteligentne systemy przesyłowe energii i ciepła

Wsparcie z funduszy unijnych (środki UE przewidziane na lata 2014-2020) będzie udzielane na inwestycje pilotażowe i demonstracyjne, w ramach których zostanie zweryfikowany model działania najnowszych rozwiązań z zakresu zarządzania energią, jej przesyłu i pomiaru – tzw. smart grid i smart metering. Typowe projekty tego rodzaju będą obejmowały budowę rozproszonych źródeł OZE, montaż inteligentnej aparatury pomiarowej, magazynów energii, przebudowę systemów dystrybucji oraz wdrożenie systemów informatycznych zarządzających zmodernizowaną infrastrukturą.

Wdrożenie rozwiązań smart grid ma wzmocnić rolę odbiorcy końcowego i docelowo przyczynić się do zmiany jego zachowań. Konsument z odbiorcy ma stać się prosumentem – świadomie podejmującym decyzje ile i kiedy pobiera energii, a ile tej energii oddaje do systemu.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 3/2014 magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa”

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ