EDF rozpoczyna program inwestycyjny w elektrowni w Rybniku
Grupa EDF rozpoczyna projekt "Nowy Rybnik", którego celem jest utrzymanie aktualnej mocy wytwórczej elektrowni na poziomie blisko 1800 MW. Projekt ten pozwoli przeprowadzić modernizację urządzeń, przedłużyć ich żywotność i ograniczyć wielkość emisji do atmosfery. "Nowy Rybnik" jest częścią programu, ukierunkowanego na dostosowanie do unijnych norm środowiskowych i podniesienie efektywności jednostek wytwórczych Grupy EDF w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Rybnik), o wartości 800 mln euro (czyli ponad 3,3 mld zł).

W ramach projektu, którego koszt szacowany jest na ponad 350 mln euro (blisko 1,5 mld zł), zmodernizowanych zostanie 8 bloków rybnickiej elektrowni. Inwestycja wpłynie na poprawę wydajności operacyjnej zakładu, wydłużenie jego żywotności do roku 2030, a także dostosuje go do norm środowiskowych wprowadzonych Dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED), która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Projekt "Nowy Rybnik" obejmuje odazotowanie spalin, inwestycje wydłużające żywotność wszystkich urządzeń zakładu, a także odsiarczanie spalin w blokach 1 - 4. Projekt przewiduje ponadto budowę oczyszczalni ścieków i stacji demineralizacji wody.
Projekt pozwoli na blisko 4-krotne zmniejszenie emisji tlenków siarki oraz na ponad 2-krotne ograniczenie emisji tlenków azotu i pyłu, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza. W marcu 2014 roku EDF Polska S.A. podpisał kontrakt z konsorcjum Alstom Power Sp. z o.o. – Alstom Power Italia S.p.A na budowę i uruchomienie w Rybniku instalacji odsiarczania bloków 1 - 4, co stanowi pierwszy etap tego programu.
Prace będą realizowane przez okres 4 lat – od 2014 do 2018 roku. W ramach projektu zatrudnienie znajdzie ponad 600 osób, głównie pracowników lokalnych podwykonawców.
Projekt "Nowy Rybnik" jest częścią długofalowego procesu, którego celem jest wzmocnienie marki EDF w Polsce, stworzenie silnej i skonsolidowanej Grupy o ugruntowanej pozycji głównego gracza rynku energetycznego oraz partnera władz i wspólnot lokalnych. Jest to kolejny z kluczowych etapów rozwojowych po konsolidacji aktywów, rebrandingu i umocnieniu krakowskiego Centrum Badań i Rozwoju.
źródło: EDF
fot. EDF