Partner serwisu
07 maja 2025

TAURON rozpoczyna transformację ciepłownictwa w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach

Kategoria: Aktualności

Grupa TAURON rozpoczęła proces dekarbonizacji swoich elektrociepłowni. 6 maja 2025 roku przedstawiciele Spółki TAURON Ciepło podpisali kontrakt na budowę układu wysokosprawnej kogeneracji opartej na trzech silnikach zasilanych gazem ziemnym o łącznej mocy 30 MWe/30 MWt.

TAURON rozpoczyna transformację ciepłownictwa w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach

Wysokosprawna kogeneracja to produkcyjny proces technologiczny, w którym następuje jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła w jednym strumieniu wykorzystanego paliwa (w tym wypadku gazu ziemnego). Układ kogeneracyjny zastąpi istniejącą jednostkę wytwórczą opalaną paliwem węglowym (blok BC50).

– Transformację segmentu ciepłownictwa w TAURONIE zaplanowaliśmy systemowo. Naszym celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych, najbardziej odpowiednich dla danej lokalizacji rozwiązań technologicznych. Po uruchomieniu nowej instalacji, Elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach będzie pierwszą lokalizacją w GRUPIE TAURON, dostarczającą ciepło i energię elektryczną, wyprodukowane w całości bez udziału węgla – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu TAURON Ciepło.

Nowa inwestycja przyniesie pozytywne efekty ekologiczne ze względu na znaczące obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń, co przełoży się na poprawę jakości powietrza na terenie miasta i okolic.

– Ciepło, które będzie wytwarzane w nowej instalacji zostanie wykorzystane w lokalnych systemach ciepłowniczych zapewniających dostawy dla mieszkańców miast Bielsko-Biała i Czechowice-Dziedzice. Natomiast energia elektryczna będzie przede wszystkim dostarczana do krajowego systemu elektroenergetycznego – dodaje Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu TAURON Ciepło.

Dekarbonizacja oraz podniesienie efektywności produkcji i dostaw ciepła są jednymi z priorytetów biznesowych Strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. W szczególności oznacza to zastąpienie źródeł węglowych nowoczesnymi niskoemisyjnymi jednostkami, wykorzystanie zmienności cen energii i wsparcie rozwoju sieci oraz rozwój rynku ciepła. TAURON Ciepło planuje również rozwój rynku ciepła poprzez nowe przyłączenia odbiorców.

Nowoczesny segment ciepłowniczy to kamień milowy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zgodnie ze Strategią Grupy, w 2030 roku TAURON Ciepło planuje odejść całkowicie od produkcji z węgla i zapewnić 100% nisko- i zeroemisyjnego ciepła.

Inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach zostanie zrealizowana przez Konsorcjum, którego liderem jest CONTROL PROCESS S.A. Wartość umowy na realizację inwestycji to 287 milionów złotych netto. Czas realizacji umowy wynosi 30 miesięcy.

 

źródło: TAURON
fot. TAURON
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ