Energa Operator wychodzi naprzeciw wytwórcom OZE. Przyłączenia także na komercyjnych zasadach
Energa Operator umożliwi wytwórcom OZE przyłączanie instalacji na komercyjnych zasadach także w przypadku, gdy wymagane są inwestycje dotyczące sieci wysokiego napięcia. To istotna zmiana pozwalająca na przyłączanie największych źródeł wytwórczych w sytuacjach, w których do tej pory nie było to możliwe ze względów ekonomicznych.

Przyłączanie OZE do sieci na zasadach komercyjnych realizowane jest na podstawie Prawa Energetycznego. Procedury stosowane przez Energa-Operator dla takich umów zakładają przyłączenie wytwórcy w przypadku, kiedy jest on gotów ponieść koszty związane z rozbudową sieci, w zakresie wymaganym do realizacji przyłączenia. Ich rozszerzenie o sieć wysokiego napięcia umożliwi przyłączanie OZE o największej mocy. Dodatkowo Energa-Operator wprowadziła w nowych procedurach możliwość komercyjnego przyłączania m.in. magazynów energii.
- Rozbudowa sieci dystrybucyjnych prowadzona jest w oparciu o zatwierdzany przez URE plan rozwoju, który przekłada się na wysokość taryf dla klientów – tłumaczy Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energi SA – Kiedy nie obejmuje on inwestycji, która mogłaby stworzyć brakujący potencjał przyłączeniowy dla OZE w danym miejscu i wydana została decyzja odmowna, prawo dopuszcza przyłączenie OZE na zasadzie rynkowej. Energa-Operator, nasza spółka dystrybucyjna, przygotowała dla wytwórców procedury przyłączeń komercyjnych, gwarantujące równe traktowanie. Teraz rozszerzamy je na sieć wysokiego napięcia. Co ważne – obejmą one nie tylko wytwórców, ale m.in. magazyny energii.
- Chcemy rozwijać procedurę przyłączeń komercyjnych, ponieważ jest ona korzystna i dla inwestorów w odnawialne źródła energii i dla odbiorców, którzy finansują transformację energetyczną, płacąc co miesiąc rachunki. Wierzę, że podejście do przyłączeń komercyjnych jakie wdrażamy, przyspieszy proces transformacji, uczyni go bardziej elastycznym, ale i demokratycznym – mówi Robert Świerzyński, prezes Zarządu Energa-Operator – Warto podkreślić, że to, co dzisiaj robimy, nie wydarzyłoby się, gdyby nie wspólne z wytwórcami energii z OZE warsztaty Rynku Energi zainicjowane przez Prezesa URE i organizowane przez PTPiREE. To tam zapadły uzgodnienia, które dzisiaj wprowadzamy w życie.
Celem zmiany jest usprawnienie procesu przyłączeniowego oraz dostosowanie go do aktualnych uwarunkowań rynkowych i technologicznych. Wprowadzenie usprawnień jest również wynikiem szeroko zakrojonego dialogu z branżą OZE i magazynów energii zainicjowaną przez Prezesa URE w 2024 roku, którego koordynatorem było PTPiREE.
Komentarze