Partner serwisu
01 lipca 2022

Europa nadaje kierunek niskoemisyjnej przyszłości

Kategoria: Z życia branży

Europa już od dwóch dekad prowadzi działania na rzecz walki ze zmianami klimatu – odnosząc przy tym pewne sukcesy, ale także nie ustrzegając się błędów. Mimo to, efekty tych działań można łatwo zauważyć w wynikach tegorocznego rankingu Green Future Index 2022. We wszystkich kategoriach, aktywności podjęte przez kraje europejskie zostały ocenione bardzo wysoko, zarówno działania realizowane w ramach wspólnoty, jak i inicjatywy indywidualne. Polska w rankingu zajęła 16 miejsce, notując tym samym awans o 18 pozycji w porównaniu do edycji z 2021 roku. Z kolei w czołówce zestawienia nie znalazły się takie kraje jak Stany Zjednoczone (21. miejsce), Chiny (26.), Indie (42.) czy też Australia (52.).

Europa nadaje kierunek niskoemisyjnej przyszłości

Indeks opracowany przez MIT Technology Review Insights mierzy sposób, w jaki kraje ograniczają emisję dwutlenku węgla, rozwijają czystą energię i innowacje, a także analizuje ochronę środowiska i politykę klimatyczną danego państwa. Kryteria oceny zostały podzielone na pięć filarów, za które każdy z krajów otrzymuje punkty. W indeksie ujętych zostało 76 krajów z całego świata, które reprezentują około 95% światowego PKB.

– Ranking odzwierciedla jedynie miejsce, w którym obecnie znajdują się państwa w drodze ku niskoemisyjnej przyszłości. Jednakże obecność w pierwszej dwudziestce aż 16 krajów z Europy, pokazuje, że wspólna polityka klimatyczna, która konsekwentnie dąży do celu, w ramach działań ostatnich 20 lat przynosi efekty – mówi Flavia Sollazzo, Senior Director EU Energy Transition Environmental Defense Fund-Europe (EDFE). Od dawna uznaje się bowiem wiodącą rolę Europy w kształtowaniu bardziej ekologicznej przyszłości i nadal chwali się ją za kolejne aktywności w obliczu kryzysu klimatycznego.

Europa na drodze ku niskoemisyjności

Współpraca państw w ramach Unii Europejskiej przyczyniła się do sukcesu m.in. w zakresie kluczowych przepisów, które ustanowiły europejski rynek emisji dwutlenku węgla prawie 20 lat temu. Wyznaczyły również cele w zakresie energii odnawialnej i emisji z transportu, kiedy wiele innych krajów wciąż zaprzeczało nauce o klimacie. Europa dość wcześnie odkryła, że podjęcie aktywności mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przynosi realne korzyści ekonomiczne. W niemal każdym aspekcie gospodarki – od produkcji stali i cementu, poprzez nowe samoloty, aż po lepsze systemy ogrzewania domów i wytwarzania energii elektrycznej. Plany redukcji emisji w Europie otwierają rynki dla nowych technologii. Jednocześnie przekonuje to wielkie firmy, takie jak koncerny naftowe i gazowe, że muszą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, w przeciwnym razie przestaną być konkurencyjne.

– Przygotowania do ekologicznej przyszłości nie zaszkodziły państwom europejskim we wzroście gospodarczym. Wyniki Green Future Index mogą być dowodem, że dążenie do niskoemisyjności może przyspieszyć ich rozwój. Chodzi tu o możliwości, które pojawiły się przy tej okazji jak, tworzenie nowych miejsc pracy, budowanie większej niezależności energetycznej, a także inne korzyści. Czystsze powietrze, cichsze miasta są właśnie efektem działań związanych z transformacją energetyczną. – dodaje Flavia Sollazzo z EDFE.

Czy można już ogłosić sukces? Nie, dopóki Europa nie zajmie się problemem ogromnej ilości metanu pochodzącego z sektora energetycznego

– Uzgodniony w Paryżu cel utrzymania ocieplenia w granicach 1,5°C jest możliwy do osiągnięcia tylko dzięki szybkim działaniom mającym na celu ograniczenie emisji metanu, nie zapominając równocześnie o redukcji emisji dwutlenku węgla. Jest to kluczowe, ponieważ metan to silnie szkodliwy gaz cieplarniany z ponad 80-krotnie większym współczynnikiem ocieplenia niż dwutlenek węgla przez pierwsze 20 lat obecności w atmosferze. – mówi Flavia Sollazzo.

Eksperci dodają także, że ilość metanu w atmosferze wzrosła ponad dwukrotnie względem poziomu sprzed epoki przemysłowej[1]. Ostatnie badania, przeprowadzone przez Environmental Defense Fund pokazały, że emisje metanu na skutek działalności człowieka odpowiadają za około 30% globalnego ocieplenia[2].

Ograniczając emisje spowodowane przez działalność człowieka w kluczowych sektorach, możliwe jest nie tylko zmniejszenie ich o połowę do roku 2030, ale również zapobiegnięcie wzrostowi temperatury o 0,25°C do roku 2050 oraz o ponad 0,5°C do końca obecnego stulecia[3]. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez ONZ od 40% do 80% dostępnych środków zaradczych w sektorze ropy naftowej i gazu może być zastosowanych po niskich lub zerowych kosztach netto[4].

Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, o których wspominają m.in. eksperci EDFE, jest to wzmocnienie monitoringu i sprawozdawczości emisji metanu, w tym dzięki precyzyjnym satelitom śledzącym emisje metanu. Ponadto należy ograniczyć jego wycieki poprzez wprowadzenie wymogów dotyczących ich wykrywania i naprawy. Konieczne jest również zakończenie praktyk spalania i odpowietrzania metanu – wg szacunków w ten sposób do atmosfery, tylko w naszym kraju, rocznie wypuszcza się ok. 600 mln m3 gazu, który mógłby być wykorzystany do ogrzewania domów czy gotowania[5]. Ostatnim obszarem działań, który pozwoli zredukować szkodliwą emisję, jest ograniczenie metanu w importowanym gazie, ponieważ ślad emisji tego gazu, pochodzący spoza granic Europy, jest do 8 razy większy niż poziom emisji metanu generowany przez kraje europejskie.

– Większość z proponowanych zmian można wprowadzić w krótkim czasie, a ich wprowadzenie nie będzie wymagało dużych nakładów finansowych. Z tego też powodu, działania te powinny zostać wdrożone jak najszybciej, ponieważ sama redukcja dwutlenku węgla, do której wiele krajów już dąży, nie będzie wystarczająca dla klimatu w walce z globalnym ociepleniem. – dodaje Flavia Sollazzo.

Environmental Defense Fund (edf.org) jest jedną z wiodących na świecie międzynarodowych organizacji non-profit, która tworzy przełomowe rozwiązania dla najpoważniejszych problemów środowiskowych. W tym celu EDF łączy naukę, ekonomię, prawo i innowacyjne partnerstwo z sektorem prywatnym. Mając ponad 2,5 miliona członków oraz biura w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Meksyku, Indonezji i Unii Europejskiej, naukowcy, ekonomiści, prawnicy i eksperci ds. polityki EDF pracują w 28 krajach, aby zmienić rozwiązania w praktyczne działania. Więcej informacji o EDF na Twitterze @EnvDefenseFund.

[1] https://www.methanelevels.org/

[2] Intergovernmental Panel on Climate Change (2021). Climate Change 2021, The Physical Science Basis. Working Group Contribution to the Sixth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change.

[3] Intergovernmental Panel on Climate Change (2021). Climate Change 2021, The Physical Science Basis. Working Group Contribution to the Sixth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change.

[4] https://www.unep.org/resources/report/global-methane-assessment-benefits-and-costs-mitigating-methane-emissions

[5] https://nettg.pl/gornictwo/187784/calkowita-ilosc-metanu-wydzielona-w-procesie-eksploatacji-wegla-w-polsce-to-ok-800-mln-m-szesc/set/page/1

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ