Partner serwisu
08 sierpnia 2022

Skuteczniejsze szacowanie produkcji i konsumpcji energii przez prosumentów – case study Grupy TAURON

Kategoria: Aktualności

W jaki sposób precyzyjnie przewidzieć udział energii ze źródeł odnawialnych w krajowym bilansie energetycznym? Dowiedz się, jak rozwiązanie Globemy pomogło w prognozie produkcji i konsumpcji prosumentów w Grupie TAURON.

W ostatnich latach liczba instalacji prosumenckich dynamicznie wzrosła (i rośnie nadal). Według raportu URE i stanu na koniec 2021 r., energia elektryczna wytwarzana była w 856 216 mikroinstalacjach, a ich łączna moc zainstalowana wynosiła ponad 6,1 GW. Najwięcej pod względem liczby (855 664) oraz mocy zainstalowanej (6 089,4 MW) było mikroinstalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (PV). Prawie 100% mikroinstalacji było użytkowanych przez prosumentów, którzy wytworzyli w sumie 2 688 441,100 MWh energii.

Do sieci dystrybucyjnej TAURON jest przyłączonych ponad 300 tysięcy mikroinstalacji prosumenckich. Tym samym spółka musi obsłużyć największy w polskiej energetyce wolumen energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumentów. Zarówno ogromna liczba małych i rozproszonych instalacji prosumenckich, jak i ilość energii jaką wytwarzają i wprowadzają do sieci elektroenergetycznej pokazuje, że konieczne jest poszukiwanie skutecznych metod prognozowania produkowanej i konsumowanej przez nich energii. W tym właśnie celu TAURON zwrócił się o pomoc do Globemy.

W ramach zrealizowanego projektu nasza firma przeprowadziła analizy prosumentów zgrupowanych w trzy obszary eksploatacyjne i stworzyła rozwiązanie do prognozowania ich produkcji i konsumpcji energii. Dzięki temu, Grupa TAURON jest w stanie bardziej precyzyjnie przewidzieć udział energii z OZE w bilansie energetycznym.

Poznaj historię Grupy TAURON i dowiedz się:

  • w jaki sposób dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej wpłynął na działania Spółki i przed jakimi wyzwaniami stanęła
  • jakie podejścia zaproponowano w celu zmniejszenia liczby błędnych prognoz w przyszłości i jakie technologie/metody zastosowano
  • jakie rezultaty udało się osiągnąć i jakie korzyści przyniosło rozwiązanie.

Zapraszamy do zapoznania się z case study:

Poznaj szczegóły projektu w TAURONIE

Globema to wiodący dostawca specjalizowanych rozwiązań geoprzestrzennych oraz produktów i usług IT m.in. dla przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, ciepłowniczej oraz energetycznej. Firma od 2012 roku utrzymuje status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Projekty B+R, wykorzystujące nowoczesne technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, wspierają przede wszystkim rozwój energetyki oraz produkcji i zarządzania odnawialnymi źródłami energii, a ich rezultaty wdrażamy na całym świecie.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ