Pompy ciepła i zielona elektryfikacja ciepłownictwa. Program Energetyka Odnawialna dla Biznesu w Szkole Biznesu PW zmienia się wraz z potrzebami rynku
Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej rozszerza program „Energetyka Odnawialna dla Biznesu”, realizowany wspólnie z Instytutem Energetyki Odnawialnej. W kolejnej edycji studiów podyplomowych program zostanie uzupełniony o nowe zagadnienia dotyczące magazynów ciepła, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, elektroogrzewnictwa, instalacji hybrydowych oraz sposobów efektywnego ekonomicznie zarządzania energią.

Agresja Rosji na Ukrainę i szantaż gazowy wzmocniły argumenty za przyspieszeniem inwestycji w odnawialne źródła energii. Dotychczas energia z OZE zasilała system lub gospodarstwa domowe w energię elektryczną. Obecnie uzasadnione jest wykorzystanie na większą skalę technologii opartych na OZE również do ciepłownictwa. Wiemy, że każda MWh energii odnawialnej zastępująca MWh produkowaną z węgla lub gazu uniezależnia nas od paliw kopalnych i redukuje emisję CO2. Ale oprócz efektu ekologicznego, chodzi też o to, aby inwestycje oparte o OZE w sposób trwały przekładały się na niższe rachunki za prąd i ciepło.
Program uwzględnia zmiany
Zmiany w programie studiów Energetyka Odnawialna dla Biznesu, realizowanych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, uwzględniają powyższy kontekst.
– W nowej edycji studiów 2022/2023 skupimy się na wiedzy, w jaki sposób inwestować w projekty wykorzystujące zeroemisyjne OZE tak, by omijać pułapki związane ze zbyt wolnym rozwojem sieci energetycznych, czy ograniczeniami w dostępie do przestrzeni (terenów, gruntów, dachów, elewacji). Będziemy omawiać rozwiązania, jak wytwarzać, bilansować i magazynować energię z OZE, uwzględniając obecną sytuację na rynku i możliwości najnowszych technologii. Program, poza fotowoltaiką i energetyką wiatrową, obejmie także zagadnienia dotyczące magazynów i pomp ciepła, kolektorów słonecznych, elektroogrzewnictwa, instalacji hybrydowych oraz sposobów efektywnego ekonomicznie zarządzania energią – podkreśla Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i wykładowca w Szkole Biznesu PW. - Słuchacze dowiedzą się jak w sposób racjonalny i bezpieczny rozpocząć własny projekt biznesowy, uwzględniający aktualne otoczenie prawne, najnowsze trendy światowe, a także strategie rozwoju Unii Europejskiej oraz Polski, przygotowane z myślą sprawnego wyjścia z kryzysów – dodaje.
Dla wszystkich zainteresowanych OZE
Energetyka Odnawialna dla Biznesu to roczne studia podyplomowe stworzone z myślą o osobach działających w obszarze energetyki odnawialnej – inwestorów i deweloperów, dostawców technologii i usług OZE, pracowników ciepłowni i elektrociepłowni czy przedstawicieli banków finansujących projekty energetyczne. Pozwalają lepiej zrozumieć uwarunkowania ekonomiczne i potrzeby rynku w zakresie redukcji kosztów i integracji OZE z systemem energetycznym. Partnerem studiów jest Instytut Energetyki Odnawialnej, pierwszy prywatny instytut naukowo-wdrożeniowy w Polsce w obszarze energetyki i wiodący think tank w tej dziedzinie.
Rekrutacja na kolejną edycję programu Energetyka Odnawialna dla Biznesu już ruszyła. Pierwsze zajęcia odbędą się 29 października. Więcej szczegółów na temat studiów znajduje się na stronie https://biznes.edu.pl/oferta/energetyka-odnawialna/.
O Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej
Szkoła Biznesu PW powstała w 1991 roku jako wynik wspólnego przedsięwzięcia Politechniki Warszawskiej, HEC School of Management Paris, London Business School oraz NHH Norwegian School of Economics. Szkoła od lat jest pełnoprawnym członkiem prestiżowej organizacji European Foundation for Management Development, utworzonej przez wiodące europejskie szkoły zarządzania.
Misją Szkoły jest oferowanie liderom biznesu i ekspertom najwyższej klasy praktycznych programów edukacyjnych, tworzonych w oparciu o najlepsze międzynarodowe praktyki, innowacyjne podejście oraz zgodnie z rozwojem technologicznym i zasadą pozytywnego wpływu społecznego.
Komentarze