Veolia uruchomiła w Warszawie dwie nowe jednostki kogeneracyjne
W warszawskich dzielnicach Włochy i Bielany, Veolia uruchomiła 2 nowe źródła kogeneracyjne zasilane gazem o mocy 1 MW, których praca wspierać będzie lokalny system ciepłowniczy.

Energia elektryczna wyprodukowana z nowych jednostek będzie mogła być sprzedawana lokalnym klientom w rozwiązaniach klastrowych. Realizacja obu projektów trwała ponad 2 lata - w sierpniu br. obie jednostki zostały oddane do eksploatacji. Oprócz korzyści środowiskowych wynikających z efektywnego wykorzystania energii pierwotnej, nowe źródła będą stanowiły również realne wsparcie w utrzymaniu wysokiego standardu i zwiększeniu bezpieczeństwa dostaw ciepła dla klientów korzystających z sieci ciepłowniczej należącej do Veolii.
- Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, Veolia zdobywa nowe doświadczenia oraz wzmacnia kompetencje z zakresu energetyki rozproszonej oraz niekonwencjonalnych rozwiązań związanych m.in. z odzyskiem ciepła i ich integracją z sieciami ciepłowniczymi. W dobie rosnących cen nośników energii jak i dążeń do najbardziej zoptymalizowanego korzystania z energii, jest to dodatkowym atutem – mówi Luiz Hanania, wiceprezes zarządu, zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce oraz dyrektor ds. finansowych.
Grupa Veolia, obecna w Polsce od 25 lat, posiada bogate doświadczenie i kompetencje w branży ciepłowniczej. W obliczu nowych wyzwań środowiskowych, spółka postawiła sobie ambitny cel: do 2050 r. Veolia chce być neutralna klimatycznie. Proponowane przez Veolię rozwiązania tj. kogeneracja, pompy ciepła czy odzysk ciepła z istniejących instalacji – zarówno oczyszczających ścieki, jak i wykorzystujących odpady – realizują lokalne i globalne cele środowiskowe. Dwie nowe inwestycje Veolii stanowią część rozwijającego się portfela projektów, które wpisują się w nowy paradygmat energetyki.
- Małe jednostki kogeneracyjne, czyli tzw. mała kogeneracja to technologia energetyczna, która pozwala klientom Veolii wspierać bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej i budować niezależność energetyczną. Mała kogeneracja ma także na celu zwiększanie dostaw ciepła dla klientów Veolii, a także tworzy podstawę do budowania lokalnych, samowystarczalnych systemów energetycznych.
Pozwala również zbierać doświadczenia, które wykorzystane zostaną w przyszłości w projektowaniu i budowie niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych – mówi Bartosz Krysta, dyrektor ds. handlu, członek zarządu Veolia Energy Contracting Poland.
Przy realizacji projektów kogeneracyjnych, zespół inżynierów Veolii współpracuje na każdym etapie inwestycji, począwszy od doboru konkretnego urządzenia czy rozwiązania skończywszy na opracowaniu projektu technicznego układu lub instalacji. Co więcej, realizacja projektu nie kończy się na oddaniu urządzenia do eksploatacji. W ramach współpracy Veolia oferuje także szeroki pakiet usług serwisowych.
Komentarze