Partner serwisu

Inwestycje uzdrowią rynek

Kategoria: Wywiady

– Odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przed energetyką, są inwestycje przedsiębiorstw, które pozwolą sprostać potrzebom rynku… Tworząc nowe prawo i uaktualniając dotychczasowe przepisy, staramy się zmniejszać ryzyko inwestycyjne ponoszone przez firmy – mówi wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Inwestycje uzdrowią rynek

W jakim kierunku zmierza polska energetyka? Wciąż stawiamy na węgiel?

Polski sektor energetyczny stoi przed poważnymi wyzwaniami. Wysokie zapotrzebowanie na energię, znaczne uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej, istotne wahania cen surowców oraz zobowiązania klimatyczne powodują konieczność podejmowania szeregu działań zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Dlatego nasza polityka energetyczna powinna realizować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw.
Podstawowym surowcem energetycznym w Polsce nadal pozostaje węgiel. Z węgla kamiennego pochodzi ponad 48 proc. energii pierwotnej oraz ok. 88 proc. energii elektrycznej. Koszt produkcji energii z węgla to 282 zł/MWh. Pozostałe źródła produkcji
są zdecydowanie droższe. Jeśli przeanalizujemy dane dotyczące sprzedaży tego surowca w ostatnich latach oraz prognozy na przyszłość możemy przyjąć, że roczne wydobycie węgla kamiennego energetycznego to ok. 70 mln ton. Przypomnę, że znaczącą rolę w polskim miksie energetycznym odgrywa też węgiel brunatny. Jego wydobycie w najbliższych dziesięcioleciach w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie na to paliwo. Do 2030 r. powinno także utrzymać się na obecnym poziomie, czyli 60 mln ton rocznie.

Rozmawiała Joanna Jaśkowska

fot.: Ministerstwo Gospodarki

 

Wywiad z wicepremierem Januszem Piechocińskim znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 6/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ