Co nagle, to po diable
Współczesne życie to wieczna pogoń. Gonimy za lepszą pracą, lepszymi zarobkami, wyższym standardem życia. Codziennie gdzieś biegniemy, spieszymy się, gnamy, a nawet ścigamy się. I najczęściej ta pogoń nie wychodzi nam na zdrowie. W końcu nadchodzi czas, by się ocknąć, czas na refleksję – byle nie za późno…
Z niezdrowym pośpiechem mamy też do czynienia w przypadku polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, gdy stwierdza się, że ochrona środowiska = likwidacja węgla. – Polskie grupy energetyczne inwestują obecnie w kolejne bloki węglowe. Nie wynika to z nadzwyczajnej miłości do węgla ani z chęci zagrania na nosie Brukseli. Nie oznacza to również przywiązania do końca świata do kominów, które zawsze będą jakieś zanieczyszczenia emitować. Jest to po prostu twarda rzeczywistość, rzeczywistość gospodarcza, od której nie jesteśmy w stanie uciec szybciej, niż jest to wykonalne – zwraca uwagę Stanisław Tokarski, wiceprezes TAURON Polska Energia w artykule na s. 8. Potwierdza to w wywiadzie na s. 44 prezes ENEA Wytwarzanie Krzysztof Sadowski: – Nie da się zrezygnować z konwencjonalnych elektrowni na rzecz OZE. W przypadku Polski, która dysponuje dużymi pokładami węgla, całkowite odejście od tego paliwa jest niezasadne i niemożliwe.
Polska energetyka zmienia się, czego dowodem są realizowane inwestycje. Przykłady? MEC Piła w ostatnim czasie z ciepłowni przekształciła się w elektrociepłownię (fotoreportaż na s. 18), m.in. w Kozienicach i Jaworznie budowane są duże bloki energetyczne, których sprawność jest wyższa niż starszych, a tym samym niższa jest emisyjność (wywiady na s. 44 i 15). Stawiajmy na ewolucję polskiej energetyki, polskiej gospodarki (nie mylić z rewolucją), ale róbmy to z głową, bo przecież już mądre polskie przysłowia podpowiadają, by spieszyć się powoli, bo co nagle, to po diable i jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy…
O tym jak rozważnie sprostać normom emisyjnym, dyskutować będziemy w gronie specjalistów 23-24 lutego w Katowicach w czasie Jubileuszowej X Konferencji Naukowo-Technicznej Ochrona Środowiska w Energetyce 2015. Serdecznie zapraszamy!
|