Politechnika Krakowska i Krakowski Holding Komunalny wspólnie dla czystej energii
Czterech mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle rolupów Politechniki Krakowskiej i Krakowskiego Holdingu KomunalnegoRektor Andrzej Szarata podkreśla, że obszary współpracy, które najbardziej interesują Krakowski Holding Komunalny, należą do tych najintensywniej obecnie rozwijanych badawczo na Politechnice Krakowskiej. – Nasze zespoły specjalistów z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki zajmują się już m.in. badaniami nad wychwytywaniem dwutlenku węgla i przetwarzaniem go na metan. Z kolei na Wydziale Mechanicznym prowadzimy zaawansowane projekty badawcze dotyczące wykorzystania wodoru jako napędu do pojazdów. Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oferuje z kolei unikatowe kompetencje w takich tematach jak: magazyny energii, odzysk energii i automatyzacja procesów technologicznych – mówi rektor PK. Jak dodaje, uczelnia przygotowuje się też do realizacji dużego międzywydziałowego projektu badawczego, dot. pozyskiwania energii z zielonych źródeł, optymalizacji procesów jej magazynowania i wykorzystania, który mógłby być dla Krakowskiego Holdingu bardzo przydatny i atrakcyjny tematycznie.
Krakowski Holding Komunalny S.A jest też bardzo zainteresowany zaangażowaniem w kształcenie młodych inżynierów – organizację płatnych stażów dla studentów PK, zachęceniem kół naukowych PK do współpracy z firmami komunalnymi, wskazywanie tematów dla prac dyplomowych – inżynierskich i magisterskich oraz wdrożeniowych doktoratów, w którym studenci i doktoranci podejmowaliby rzeczywiste problemy technologiczne, związane z działalnością KHK. Wymiana wiedzy będzie się też odbywać w drugą stronę – Politechnika Krakowska zaoferuje pracownikom komunalnych spółek dopasowane do ich potrzeb krótkie formy edukacyjne – certyfikowane mikrokursy i szkolenia dokształcające, specjalizujące ich wiedzę i konkretne umiejętności pod kątem potrzeb holdingu.
Krakowski Holding Komunalny S.A. jest podatkową grupą kapitałową krakowskich przedsiębiorstw komunalnych. Jego misją jest inspirowanie i realizacja działań prowadzących do zwiększenia efektywności ich funkcjonowania, a także świadczenie usług związanych z sektorem gospodarki komunalnej. Celem działania w jego ramach Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie (ZTPO) jest bezpieczne dla środowiska termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w szczególności z terenu miasta Krakowa oraz wytwarzanie w tym procesie energii elektrycznej i cieplnej. KHK S.A jest też liderem Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej i Gazu w Gminie Miejskiej Kraków.
Komentarze