Partner serwisu
29 marca 2024

Sanok zaprezentował szczegóły projektu „HydroSanok”

Kategoria: Aktualności

23 marca, podczas Wiosennego Pikniku Energii, mieszkańcy Sanoka mieli okazję zapoznać się ze szczegółami transformacji swojej ciepłowni. Przedsięwzięcie, prowadzone przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) i realizowane przez pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową, ma na celu kompleksową transformację lokalnego systemu ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego.

Sanok zaprezentował szczegóły projektu „HydroSanok”

Prezentacja przedsięwzięcia przyniosła mieszkańcom pozytywne wieści. Potwierdziła techniczną wykonalność projektu, obejmującego między innymi wymianę źródeł ciepła na nisko- i zero-emisyjne oraz produkcję wodoru odnawialnego. Za realizację koncepcji odpowiadają renomowane firmy technologiczne i inżynieryjne oraz doradcze.

Jednym z elementów transformacji jest produkcja wodoru z elektrolizy, zasilanej energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. Wodór ten będzie sprzedawany przez miasto na potrzeby przemysłu, a w przyszłości może posłużyć jako paliwo dla transportu miejskiego. Ciepło generowane przez elektrolizery posłuży do zaspokojenia większości potrzeb grzewczych Sanoka, przez znaczną część roku.

Zaprezentowane szczegóły techniczne projektu 'HydroSanok' są kamieniem milowym na naszej drodze do stania się liderem w dziedzinie zrównoważonej energetyki. Jestem niezmiernie dumny, że Sanok przyjmuje rolę pioniera, pokazując, jak z zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem można realizować przedsięwzięcie, które nie tylko chroni nasze środowisko, ale i gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko osiągamy bez wpływu na budżet miasta, korzystając ze wsparcia naszych partnerów inwestycyjnych. Przedstawione informacje jasno pokazują, że 'HydroSanok' to nie tylko wizja, ale realny plan na przyszłość. – mówi Tomasz Matuszewski, Burmistrz Sanoka.

Inwestycja obejmuje również budowę nowoczesnych magazynów energii, co pozwoli na jej efektywne wykorzystanie. Dzięki temu Sanok będzie mógł oferować mieszkańcom stabilne i przystępne cenowo dostawy ciepła, jednocześnie redukując swoją zależność od paliw kopalnych. Nowa infrastruktura, w tym kocioł elektrodowy, zagwarantują miastu elastyczność w dostarczaniu ciepła zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, szczególnie w okresach zimowych. To krok naprzód w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej miasta.

Dodatkowo projekt zakłada inteligentne wykorzystanie zasobów wodnych, gdzie produkcja wodoru w procesie elektrolizy będzie zużywać tylko 0,95% wody sieciowej, a prawie połowa wróci z powrotem do systemu uzdatniania.

Projekt 'HydroSanok' to nasza odpowiedź na wyzwania stawiane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu „Fit for 55”. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowe przedsięwzięcie nie tylko dla naszego miasta, ale również dla lokalnych samorządów w całej Polsce, które stają przed zadaniem przekształcenia swoich systemów energetycznych w zgodzie z rygorystycznymi regulacjami unijnymi. Dzięki współpracy i zaangażowaniu, 'HydroSanok' pokazuje, jak można efektywnie spełnić te wymogi, wykorzystując sprawdzone technologie, połączone w innowacyjny, koherentny system energetyczny. - podkreśla Krzysztof Jarosz, prezes SPGK.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ