Skąd się bierze ciepło w kaloryferze? Dzień otwarty w elektrociepłowni Fortum w Częstochowie
Od 15 lat wielopaliwowa elektrociepłownia Fortum zaopatruje w ciepło ok. 136 tys. osób. czyli 53 tys. gospodarstw domowych w Częstochowie.
Elektrociepłownia wykorzystuje miks paliwowy złożony z węgla i biomasy, której udział stanowi około 30%. Użycie biomasy pozwala na redukcję emisji i jest pierwszym krokiem w kierunku odejścia od paliw kopalnych.
Elektrociepłownia w liczbach:
- Możliwości produkcyjne EC Częstochowa wynoszą 210,8 MW mocy zainstalowanej w paliwie.
- Roczna produkcja ciepła wynosi ok 711 GWh brutto, prądu zaś ok. 361 GWh brutto.
- Temperatura spalania sięga około 850/900 C⁰ na wylocie z komory kotła.
- Od momentu uruchomienia, dzięki technologii współspalania przetworzono ponad 1 981 640 ton biomasy o objętości prawie 24 katowickich Spodków!
– Chcemy pokazać mieszkańcom miasta i sąsiadom elektrociepłowni, jak powstaje prąd i ciepło, które ogrzewa ich domy, mieszkania oraz szkoły. Docierają do nas głosy, że częstochowianie są ciekawi jak elektrociepłownia wygląda od środka, ponieważ na co dzień do budynku nie można wejść z zewnątrz, a teraz nadarza się wyjątkowa okazja do pokazania jej po letnim remoncie - mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.
Wycieczki po elektrociepłowni, przeznaczone dla osób dorosłych oraz dzieci od lat 6 z opiekunem, będą odbywały się w 45-minutowych turach. Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 9.00, a ostatnia wyruszy o 15.00. Zwiedzający powinni pamiętać o założeniu obuwia na płaskiej podeszwie, długich spodni oraz okrycia zewnętrznego z długim rękawem.
Kiedy: 7 września 2024 roku (sobota)
Miejsce: EC Częstochowa, ul. Rejtana 37/39 w Częstochowie
Czas trwania: 09:00 – 16.30
Pamiętaj! Ubierz pełne buty, długie spodnie, długi rękaw. Pozostałe elementy ubioru dostaniesz na miejscu.
Na zwiedzanie obowiązują zapisy poprzez formularz: www.fortum.pl/dzien-otwarty-czestochowa
Komentarze