Partner serwisu
11 września 2014

Krzysztof Burek: Duże inwestycje stanowią problemem finansowy dla mniejszych firm

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Kilka lat temu w tym miejscu rozmawialiśmy już o tym, czy rynek wykonawczy i dostawczy jest w stanie zaspokoić planowane inwestycje – powiedział Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO SA. – Wtedy konkluzja nie była jasna, ponieważ nie wiedzieliśmy, kiedy one nastąpią. Szczęśliwie stało się to w tym roku. Nieszczęściem w tym szczęściu jest jednak to, że duże inwestycje wystartowały niemal jednocześnie – dodał.

Krzysztof Burek: Duże inwestycje stanowią problemem finansowy dla mniejszych firm

Wiceprezes zarządu RAFAKO, wypowiadając się podczas Forum Energetycznego, zorganizowanego w ramach XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów 2014, zaznaczył, że mówiąc o dużych inwestycjach w polskiej energetyce, należy pamiętać nie tylko o problemach technicznych, organizacyjnych i logistycznych, ale także finansowych. – Mamy do czynienia z wieloma problemami typu „wąskie gardło”. Najistotniejszym elementem, który trzeba brać pod uwagę przy tego typu inwestycjach, jest przede wszystkim kwestia ich rozmiaru finansowego – wyjaśnił. – Dla mniejszych firm finansowanie oraz potrzebne instrumenty finansowe jak gwarancje i zabezpieczenia stanowią często większe wyzwanie niż zaprojektowanie całego bloku. Należy zorganizować je tak, aby obie strony były zadowolone – dodał.

W podsumowaniu Krzysztof Burek zaapelował o to, by w polskim miksie energetycznym nie zabrakło węgla brunatnego, który jest naszym skarbem narodowym i z którego trzeba mądrze korzystać.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ