Partner serwisu
29 stycznia 2015

Stanisław Tokarski: scenariusz zrównoważony daje szansę na rozwój każdej z technologii

Kategoria: X Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce

Na pytanie jaki scenariusz wybrać w zakresie polityki energetycznej do 2050 roku odpowiada wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

Stanisław Tokarski: scenariusz zrównoważony daje szansę na rozwój każdej z technologii

Polski rząd zakłada, że spośród proponowanych wstępnie w projekcie Polityki Energetycznej Polski do roku 2050 scenariuszy, realizowany będzie scenariusz zrównoważony. Pogląd taki w obecnych warunkach wydaje się być jak najbardziej uzasadniony. Scenariusz jądrowy jest niezwykle kosztowny oraz wiąże się z koniecznością importu znacznej części niezbędnych do jego realizacji urządzeń i wyposażenia z zagranicy. Natomiast scenariusz OZE + gaz zakłada wykorzystanie na szeroką skalę krajowych zasobów gazu niekonwencjonalnego, który stanowiłby niezbędną rezerwę dla OZE. Jak na razie perspektywa pozyskiwanie polskiego gazu łupkowego jest jednak bardzo niejasna. Trudno więc budować bezpieczeństwo energetyczne kraju i jednocześnie utrzymywać konkurencyjność jego gospodarki przy realizacji tych dwóch ostatnich scenariuszy.

Scenariusz zrównoważony daje szansę na rozwój każdej z technologii, uwzględnia w większym stopniu krajowe uwarunkowania i umożliwia polskiej gospodarce partycypowanie w jego realizacji. Wydaje się także rozwiązaniem najmniej kosztownym dla polskiego przemysłu oraz polskich gospodarstw domowych. Niezbędne jest jednak zapewnienie jego konsekwentnej realizacji i zapobieżenie zakłóceniom wywoływanym poprzez zmiany polityki prowadzonej na szczeblu instytucji Unii Europejskiej.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ