Partner serwisu
03 marca 2015

Albert Kępka: O ochronę środowiska dbamy już na poziomie projektowania

Kategoria: X Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce

– Wszystkie obecnie realizowane i projektowane przez nas bloki energetyczne oparte są o najlepsze dostępne technologie – o ochronę środowiska dbamy więc już na poziomie planowania – mówi Albert Kępka, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie S.A.

Albert Kępka: O ochronę środowiska dbamy już na poziomie projektowania

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na podniesienie sprawności bloku i na bardzo znaczące obniżenie poziomu emisji. Nowy blok w 910 MW, który powstaje w Elektrowni Jaworzno będzie pracował ze sprawnością prawie 46 proc. netto. Stare 120 MW jednostki pracują ze sprawnością rzędu 34 proc. Zastąpienie starych jednostek nowym blokiem oznacza: 16-krotne obniżenie emisji SO2, 5-krotne obniżenie emisji NOx, 11-krotne obniżenie emisji pyłu na MWh, a także niewyemitowane 2 mln ton CO2 w ciągu roku.

Należałoby się także zastanowić: a co z tzw. niską emisją? To jeden z podstawowych problemów w miastach, o którym tutaj nie mówimy. Są miejscowości, które mogą pochwalić się konkretnymi działaniami nakierowanymi na jego rozwiązanie: znalazły się pieniądze, ustalone zostały mechanizmy i systemy zachęt. W efekcie ich mieszkańcy już mogą zauważyć poprawę jakości powietrza w mieście. Takie działania zasługują na uznanie i są godne naśladowania.

fot. BMP

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ