Partner serwisu
17 marca 2015

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Kategoria: Energia w praktyce

Padł kolejny rekord. Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i PGNiG TERMIKA już w styczniu do wszystkich stołecznych dzielnic zawitał mobilny punkt zbiór choinek.

– Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna. Kolejne rekordy zbiórek są tego najlepszymi dowodami. Możemy być dumni z postawy mieszkańców stolicy, którzy swoim gestem przyczynili się do dbałości o środowisko naturalne. – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Biomasa z drzewek

Warszawiacy chętnie przynosili swoje drzewka. W akcji pomogły również firmy odbierające odpady z przydomowych altanek śmietnikowych. Wszystkie drzewka zostały przerobione na tzw. biomasę, czyli ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

– Cieszę się z takiego wyniku akcji tym bardziej, że już pod koniec tego roku będziemy spalać biomasę w specjalnie dostosowywanym do tego kotle w Elektrociepłowni Siekierki. – mówi Marek Dec, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Energia dla 350 rodzin

Biomasa, którą udało się zebrać w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 5 042 GJ ciepła  i ogrzać 164 mieszkania o powierzchni 60 m2 przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 701MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 2001 żarówek o mocy 40W przez rok. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 350 rodzin.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa.
•    100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla
•    60 to węgla = 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok)
•    60 ton węgla = 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).


Źródło: Termika.pgnig.pl

Fot. Freeimages.pl

Fot. Photogenica

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ