Partner serwisu
29 lipca 2015

Spór o Energetykę Cieplną Opolszczyzny. Sąd uznał działania władz miasta za bezprawne

Kategoria: Aktualności

Opolski Sąd Okręgowy wstrzymał wykonalność uchwał podjętych w dniu 16 lipca 2015 r. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA, podczas którego doszło do pozbawienia mandatów przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej.

Spór o Energetykę Cieplną Opolszczyzny. Sąd uznał działania władz miasta za bezprawne

Jednocześnie Sąd zakazał odbycia w dniu 30 lipca 2015 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA, zwołanego przez Gminę Opole.

Oznacza to, że Rada Nadzorcza w nowym składzie, powołanym w dniu 16 lipca 2015 r. nie może działać. Tym samym obecnie uprawniona do działania jest poprzednia Rada Nadzorcza z udziałem trzech przedstawicieli załogi. Uprawnienie pracowników do posiadania swoich przedstawicieli w radzie wynika z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz ze statutu spółki. Jak dotąd, od początku istnienia ECO czyli od 1998 roku prawo to było respektowane przez wszystkich akcjonariuszy spółki. Nowe władze Opola (większościowego akcjonariusza ECO) próbowały to zmienić, dążąc do zmiany zarządu i obsadzenia stanowisk własnymi ludźmi. Wiceprezydent miasta Janusz Kowalski oficjalnie informował o swoim zamiarze zajęcia fotela prezesa Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

W efekcie pracownicy weszli w spór zbiorowy i prowadzą akcję protestacyjną w celu zaprzestania łamania prawa przez prezydenta Opola i przywrócenie swoich przedstawicieli do składu rady nadzorczej. Kolejnym krokiem ECO będzie zaskarżenie do sądu uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 16 lipca 2015r.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA prowadzi działalność na terenie blisko 50 gmin na obszarze 10 województw. To jedna z największych firm ciepłowniczych w kraju, obok Fortum i Veolia, ale jedyna z polskim kapitałem. Realizując strategię rozwoju rynkowego, ECO ze spółki lokalnie świadczącej usługi ciepłownicze rozwinęła się w grupę kapitałową, dzięki kolejnym akwizycjom spółek ciepłowniczych na terenie kraju. Dostarcza ciepło dla ponad pół miliona Polaków. Największym akcjonariuszem ECO jest Gmina Opole, która posiada 53 proc. akcji. Pozostałe akcje należą do firm z grupy EON. Zysk netto ECO za rok 2014 wyniósł blisko 29 mln zł.  

– Cieszymy się, że sąd zdemaskował bezprawie władz miasta. Nie damy się zastraszyć władzy, która działa poza prawem i na szkodę spółki oraz miasta. Stanowczo potępiamy działania prowadzone przez Prezydenta Opola i jego ludzi, a przede wszystkim wiceprezydenta Janusza Kowalskiego mówi – Jan Poczajewiec, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego.

Źródło: ECO

Fot.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ