Partner serwisu
13 kwietnia 2016

Minister Energii monitoruje bezpieczeństwo funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

Kategoria: Aktualności

Minister Energii prowadzi aktywny monitoring bezpieczeństwa funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Zapewnienie ciągłości dostarczania energii elektrycznej w ilościach wynikających z potrzeb odbiorców jest najważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki.

Minister Energii monitoruje bezpieczeństwo funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

Poziom rezerw mocy w KSE jest bezpieczny. Rezerwa to średnio 18 proc. ponad prognozowaną wartość zapotrzebowania na moc w kraju, czyli około 4,5 GW.

Obecnie w Polsce prowadzone są zgodnie z harmonogramem inwestycje w zdolności wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 800 MW. Najważniejsze realizowane obecnie projekty to nowe bloki energetyczne w: Jaworznie i Stalowej Woli (TAURON Polska Energia S.A.), Włocławku i Płocku (PKN ORLEN S.A.), Kozienicach (ENEA S.A.) oraz Opolu i Turowie (PGE S.A.)

Najistotniejsze inwestycje w sieci przesyłowe obejmują przede wszystkim inwestycje związane z przyłączeniem i wyprowadzeniem mocy z nowych jednostek wytwórczych, w tym elektrowni konwencjonalnych i OZE. Dotyczą także odpowiedniego wzmocnienia połączeń wewnątrz kraju. Rozbudowa połączeń transgranicznych natomiast jest ukierunkowana na zwiększenie transgranicznych zdolności przesyłowych i tym samym dalsze zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Powstało połączenie Polska-Litwa 400 kV, które pozwala na osiągnięcie wymiany energii elektrycznej na poziomie 500 MW. Następuje również zwiększenie przepustowości połączeń Polska-Niemcy dzięki instalowaniu przesuwników fazowych na istniejących dwóch liniach Krajnik-Vierraden oraz Mikułowa-Hagenverder. Po zainstalowaniu przesuwników po obu stronach, planowanym na 2017 r., zwiększą się zdolności wymiany transgranicznej pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec.

Ze względu na potencjał wytwórczy krajowych elektrowni oraz posiadane zasoby kopalne w Polsce, podstawą pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną są i będą nadal źródła krajowe, przede wszystkim węgiel. Import energii, zarówno z rynku UE jak i państw trzecich, traktowany może być jako uzupełnienie generacji krajowej oraz wykorzystywany na potrzeby dostaw awaryjnych i usług bilansowania systemu. 

Źródło: ME

Fot. freeimages

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ