Partner serwisu
17 maja 2016

7 pokus polskiej energetyki

Kategoria: Aktualności

Raport PwC prezentuje 7 zagadnień, które stanowią wyzwanie nie tylko dla firm energetycznych, ale również dla państwa – jako kształtującego przyszłe warunki funkcjonowania branży.

7 pokus polskiej energetyki

Rok 2016 to poszukiwanie równowagi pomiędzy celami inwestorów i celami Państwa w zakresie zapewnienia mocy wytwórczych w długim okresie w Polsce. To dzisiaj trzeba się zmierzyć ze stworzeniem warunków zapewniających rentowność inwestycji w nowe elektrownie. To również czas, kiedy trzeba zdecydować o przyszłości zarówno krajowej kogeneracji, jak i przyszłości źródeł odnawialnych.

W warunkach nasilonej konkurencji oraz wzrostu świadomości klientów, każde przedsiębiorstwo poszukuje dla siebie źródła przewagi konkurencyjnej. Innowacje to z pewnością właściwy kierunek – ale czy każde przedsiębiorstwo ma dzisiaj realne zdolności do absorbcji innowacji? Czy z kolei przewagę konkurencyjną można zbudować oferując klientom tak wiele produktów jak to możliwe? A może to digitalizacja zapewni wygrywanie na rynku w przyszłości?

#Pokusa 1:
Wycofanie się z rynku energetyki konwencjonalnej
Jak prowadzić działalność aby utrzymać rentowność produkcji w długim okresie oraz sfinansować inwestycje?

Jednym z czynników pozwalającym utrzymać równowagę na rynku są odpowiednie regulacje. Ich właściwy kształt, umożliwia utrzymanie rentowości aktywów, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wybór optymalnego dla gospodarki miksu energetycznego oraz kosztu funkcjonowania systemu.

#Pokusa 2:
Jednakowe wsparcie dla wszystkich jednostek kogeneracyjnych
Jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje segment kogeneracji?

Docelowa architektura systemu kogeneracji powinna pozwalać na różnicowanie jego poziomu. Umożliwi to na racjonalne zarządzanie kosztami mechanizmu wsparcia i kierowanie pomocy do tych jednostek, które rzeczywiście jej potrzebują. Wsparcie nie powinno jednak obejmować wszystkich źródeł kogeneracyjnych.

#Pokusa 3:
Rezygnacja z systemu aukcyjnego dla źródeł odnawialnych

Jak zapewnić odpowiedni poziom wsparcia dla poszczególnych technologii OZE?

System wsparcia OZE oparty na aukcjach ma szereg przewag nad mechanizmem opartym o zielone certyfikaty. Jedną z nich jest pełna kontrola Państwa nad rozwojem mocy zainstalowanej w OZE a także nadzór nad preferowaną technologią i kierunkiem mocy instalacji w kraju. 

Więcej www.pwc.pl

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ