Partner serwisu
04 lipca 2016

Gazprom zmniejszył na kilkanaście godzin dostawy gazu do Polski

Kategoria: Paliwa

30 czerwca od godzin porannych obserwowany był stopniowy spadek ciśnienia w punkcie Drozdowicze na granicy z Ukrainą. Strona ukraińska już zapewniła, że ilości przesyłanego gazu będą wzrastać, aż poziom przesyłu osiągnie wartości kontraktowe.

Gazprom zmniejszył na kilkanaście godzin dostawy gazu do Polski

30 czerwca o godzinie 16:15 operator systemu przesyłowego po stronie ukraińskiej UKRTRANSGAZ poinformował GAZ-SYSTEM o zmniejszeniu ilości gazu przekazywanego przez stronę rosyjską  przeznaczonego do przesyłu tranzytem przez ten punkt do krajów europejskich. Jednocześnie UKRTRANSGAZ  zaznaczył, że jego interwencje u operatora rosyjskiego GAZPROM pozostały bez odpowiedzi. Do godziny 22:00 ciśnienie w punkcie Drozdowicze umożliwiało odbiór gazu w ilościach mniejszych od otrzymanych nominacji. Po godzinie 22:00 GAZ-SYSTEM otrzymał kolejną informację od UKRTRANSGAZ  o  dalszym obniżaniu ciśnienia w punkcie Drozdowicze. 1 lipca ok godz. 10:00 GAZ-SYSTEM uzyskał od ukraińskiego operatora zapewnienie, że ciśnienie wzrośnie do wartości kontraktowych. Od godziny 11:00 zaobserwowano stopniowy wzrost ciśnienia w punkcie Drozdowicze.

Pomiędzy godziną 22:00 30 czerwca a godziną 14:00 1 lipca nastąpiło zmniejszenie dostaw dostarczanego gazu z kierunku wschodniego o około 20%

– Incydent miał miejsce w okresie letnim, więc jego negatywne skutki są ograniczone. Jest to jednak kolejny raz kiedy bez uprzedzenia i podania przyczyny rosyjski dostawca nie zrealizował przewidywanych dostaw. Powtarzające się tego rodzaju zdarzenia mogą mieć wpływ na stabilność systemu i bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców. To kolejny raz, kiedy okazuje się, że Gazprom nie spełnia kryteriów wiarygodnego dostawcy – komentuje Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Oczekujemy, że Gazprom udzieli w tej sprawie wyczerpującego wyjaśnienia operatorowi systemu gazowego w Polsce spółce Gaz-System oraz spółce PGNiG – odbiorcy gazu – dodaje.

 

Źródło: naimski.pl, GAZ-SYSTEM

Źródło fot.: 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ