Partner serwisu
08 lipca 2016

RWE Stoen Operator wdroży pierwszy w Warszawie magazyn energii dla prosumentów

Kategoria: Rynek energii

W ramach prac badawczo rozwojowych, RWE Stoen Operator, opracuje i wdroży pierwszy w  Warszawie magazyn energii w stacji SN/nN (Stacja elektroenergetyczna średniego napięcia). Układ o pojemności ponad 30kWh zostanie zbudowany w oparciu o baterie litowo-jonowe. 

RWE Stoen Operator wdroży pierwszy w Warszawie  magazyn energii dla prosumentów
  • RWE Stoen Operator zrealizuje pilotaż pierwszego układu magazynowania energii elektrycznej w stacji SN/nN na terenie warszawskiej sieci elektroenergetycznej
  • Instalacja o pojemności 30kWh ma odpowiadać na zmienne zapotrzebowanie prosumentów na energię elektryczną
  • Planowany termin uruchomienia układu magazynowania energii to koniec III kw. 2016 r.

– Realizacja projektu implementacji układu magazynowania w stacji SN/nN jest wynikiem dążenia RWE SO do poszukiwania nowych technologii, które pozwolą w bezpieczny i dynamiczny sposób odpowiadać na zmienne zapotrzebowanie nie tylko odbiorców energii elektrycznej, ale również  prosumentów – informuje Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu RWE Stoen Operator. Odbiorca zlokalizowany blisko prosumenckiego źródła energii oczekuje stabilnego napięcia, a prosument oczekuje pewności odbioru energii, a tę mogą zapewnić m.in. magazyny energii zlokalizowane w pobliżu prosumenckich instalacji wytwórczych – dodaje Robert Stelmaszczyk.

Wdrożenie układu magazynowania energii w stacji SN/nN w Warszawie jest projektem badawczo-rozwojowym, który ma dać odpowiedź m.in. na pytania dot. możliwości poprawy pewności zasilania dla klientów, realizacji nowych usług systemowych i techniczno-ekonomicznych uwarunkowań implementacji takich instalacji na szeroką skalę. Pilotażowa instalacja zostanie poddana szeregom testów, w tym próbie wydzielenia wyspy (odłączenie stacji SN/nN od sieci zasilającej SN i podtrzymaniu kluczowych Klientów zasilanych z tej stacji) oraz sprawdzeniu współpracy układu: magazyn – sieć elektroenergetyczna.

Opracowanie i budowa układu magazynu energii to koszt ponad 180 000 PLN. Jest to kwota w całości pokrywana z środków własnych RWE SO w ramach realizacji działań badawczo-rozwojowych. Testowe uruchomienie instalacji planowane jest na koniec III kw. 2016 roku.

źróło: RWE
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ