Partner serwisu
15 lipca 2016

Średnioważony koszt węgla i średnia cena energii elektrycznej w 2015 r.

Kategoria: Rynek energii

Jak kształtowały się średnioważony koszt węgla, zużywanego przez jednostki wytwórcze centralnie dysponowane oraz o średnia cena energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórców eksploatujących jednostki wytwórcze centralnie dysponowane w 2015 r.?

Średnioważony koszt węgla i średnia cena energii elektrycznej w 2015 r.

Średnioważony koszt węgla zużywanego przez jednostki wytwórcze centralnie dysponowane opalane węglem, z uwzględnieniem kosztów transportu węgla wyniósł 85,80 zł/MWh.

Średnia cena energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórców eksploatujących jednostki wytwórcze centralnie dysponowane opalane węglem wyniosła 183,09 zł/MWh.

Średnioważony koszt węgla zużywany przez jednostki wytwórcze centralnie dysponowane, z uwzględnieniem kosztów transportu węgla, został obliczony jako średnia z jednostkowych kosztów węgla zużytego na produkcję energii elektrycznej wraz z kosztami jego transportu ważona wielkością produkcji energii elektrycznej brutto wytworzonej z węgla przez poszczególne jednostki wytwórcze centralnie dysponowane. Jednostkowe koszty węgla zużytego na wytworzenie energii elektrycznej wraz z kosztami jego transportu w poszczególnych jednostkach centralnie dysponowanych zostały obliczone jako iloraz kosztów zakupu i transportu węgla zużytego na produkcję energii elektrycznej i wielkości tej produkcji brutto wytworzonej z węgla przez te jednostki.

Średnia cena energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórców eksploatujących jednostki centralnie dysponowane została obliczona jako średnia z jednostkowych cen wytworzonej energii elektrycznej ważona wielkością produkcji energii elektrycznej brutto wytworzonej z węgla przez poszczególne jednostki wytwórcze centralnie dysponowane. Jednostkowe ceny energii elektrycznej wytworzonej w poszczególnych jednostkach centralnie dysponowanych zostały obliczone jako iloraz przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i wielkości produkcji energii elektrycznej brutto wytworzonej z węgla przez te jednostki.

źródłi: URE
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ