Partner serwisu
22 grudnia 2016

Kurtyka: program Clean Energy Hub ma wesprzeć innowacyjność w energetyce

Kategoria: Aktualności

W 2017 r. ruszy nowy program ministerstwa energii – Clean Energy Hub, który ma wesprzeć rozwój innowacji energetycznych zarówno w kraju, jak i za granicą – zapowiedział w środę wiceminister energii Michał Kurtyka.

Kurtyka: program Clean Energy Hub ma wesprzeć innowacyjność w energetyce

Resorty energii i rozwoju chcą kompleksowo – czyli technologicznie, marketingowo i biznesowo wesprzeć energetyczne innowacje. Ma to z jednej strony przyspieszyć tworzenie polskich technologii, z drugiej stworzyć platformę do ich łatwiejszego wdrażania w wielkich polskich firmach energetycznych. Pomoże też wyjść tym technologiom na rynki międzynarodowe.

"Poczuwamy się do innowacji nie tylko w naszym sektorze, bo rozumiemy, że nasz sektor ma wpływ na cała gospodarkę i to co robimy odzwierciedla to co dzieje się w całej gospodarce - mówił w środę Kurtyka.

Wyjaśnił, że genezą programu Clean Energy Hub była analiza barier, jakie stoją u podstaw rozwoju innowacyjności w Polsce.

"To bariera pomiędzy dużymi a małymi, między krajowymi i zagranicznymi rynkami, między samorządami a firmami, między tymi, którzy chcą się angażować w innowacyjność, mają zdolności do tego, by podnosić konkurencyjność i tymi, którzy takiej zdolności nie mają" - mówił.

W Clean Energy Hub resort chce promować wszelkie inicjatywy dotyczące elektromobilności, technologii niskoemisyjnej, czystych technologii węglowych, energii z recyklingu, inteligentnej urbanizacji, efektywności energetycznej czy energii z OZE.

"W każdym z tych obszarów posiadamy w Polsce potencjał, naukowy, przedsiębiorczy czy kompetencyjny. Pytanie jest, jak możemy je wzmocnić i zanieść je w świat" - mówił Kurtyka. Zaznaczył jednak, że obszary te będą się zmieniać.

(PAP)

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ