Partner serwisu
26 kwietnia 2017

Raport: Ponad połowa największych światowych inwestorów odwraca się od węgla

Kategoria: Aktualności

60% inwestorów spośród 500 największych światowych instytucji finansowych, uwzględnia ryzyka klimatyczne oraz szanse płynące z niskoemisyjnej transformacji w swoich decyzjach inwestycyjnych. Zgodnie z raportem Asset Owners Disclosure Project w 2016 roku globalni inwestorzy poddali testom na utratę wartości w związku ze zmianą klimatu aktywa o wartości 27 bilionów dolarów – o 18% więcej w stosunku do poprzedniego roku.
 

Raport: Ponad połowa największych światowych inwestorów odwraca się od węgla

Przeanalizowane w raporcie ośrodka Asset Owners Disclosure Project dane dotyczą 500 największych inwestorów zarządzających ponad 39 bilionami dolarów. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania, opracowanie uwzględnia także analizę decyzji podejmowanych przez 50 managerów największych instytucji, zarządzających w imieniu klientów w sumie 43 bilionami dolarów – ponad 70% wszystkich aktywów tego typu. Ocenie analityków podlegały zarówno dane dotyczące zasad zarządzania i strategii instytucji, jak i portfolio oraz wskaźniki i cele.

W wyścigu o czyste inwestycje przoduje Europa i Australia, instytucje z USA i Chin nadal nie doceniają wystarczająco korzyści z niskoemisyjnych projektów. W 8 krajach: Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Irlandii i w Skandynawii – każdy obecny na rynku fundusz podejmuje jakiegoś rodzaju działania w tym kierunku. Spadła jednocześnie liczba inwestorów nieuwzględniających klimatycznych zagrożeń – o 19 procent. 

Kto zostaje w tyle? Generalnie Ameryka Północna i Azja, choć na przykład także 68% instytucji w Niemczech,  67% w Chinach, 63% w USA, a tylko 29% w Szwajcarii, 26% w Japonii i 24% w Kanadzie. W Stanach natomiast widać polaryzację i pojawianie się istotnych liderów proklimatycznych inwestycji.

Jak pokazuje raport, bardziej niż właściciele instytucji finansowych, aktywni okazują się sami ich menadżerowie, wykazujący większą skuteczność w uwzględnianiu ryzyk klimatycznych przy inwestycjach. 94 proc. z 50 najbardziej wpływowych managerów uwzględnia ryzyka klimatyczne w swoich decyzjach - najskuteczniejsi menadżerowie rozumieją globalne trendy.

Jak komentuje Joanna Wis-Bielewicz, specjalistka sektora pozarządowego ds. ryzyk klimatycznych:

- Na polskim rynku analiza ryzyk klimatycznych jest wciąż marginalizowana zarówno przez krajowych inwestorów, jak i notowane na GPW spółki - niesłusznie. Obecnie ponad połowa światowych aktywów poddawana jest testom na utratę wartości w związku z ryzykami środowiskowymi. Konsekwencje tego trendu są już od 2015 roku odczuwane także na GPW, kiedy Norweski Rządowy Fundusz Emerytalny (GPFG), jako pierwszy dokonał dezinwestycji z polskich spółek sektora energetycznego. Ignorując istotne globalne trendy, narażamy polski rynek finansowy na marginalizację, nieodwracalnie tracimy także szanse biznesowe wynikające z coraz większego zainteresowania rynku inwestycjami niskoemisyjnymi.

Uwzględnianie ryzyk finansowych związanych ze zmianą klimatu jest standardem, który jest coraz powszechniej stosowany. Rekomendacje dotyczące inwestycji w tym zakresie będą przedstawione m.in. podczas spotkania G20 w czerwcu (przez tzw. Taskforce on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), Financial Stability Board).

Więcej o Asset Owners Disclosure Project i raport: http://aodproject.net/

Źródło: informacja prasowa

Fot.123rf

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ